Gdula: sankcje powinny uderzać w polityków PiS
- Myślę, że dobrze się stało, że prezydent spotkał się z opozycją - chciała mu przypomnieć, że jest strażnikiem konstytucji. A jak jest strażnikiem konstytucji, to jeżeli są ustawy (o sądach - red.) co do których mnóstwo ludzi ma wątpliwości, autorytetów z Polski i za granicy, to warto byłoby rozważyć zawetowanie tych ustaw - mówił prof. Maciej Gdula w "Graffiti".
Gdula na antenie Polsat News dodał, że na spotkaniu z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych, "prezydent przypomniał, że jest z PiS". - W tym sporze PiS przyjął bardzo radykalne stanowisko. Przede wszystkim polega on nie na konkretnych zapisach, ale na całej linii postępowania - tzn. na tym, aby nie rozmawiać ze środowiskiem sędziowskim i żeby przepchnąć swoją wizję zmian - powiedział Gdula.
ZOBACZ: Prezydent spotkał się z liderami opozycji. "Uwzględni ich głos ws. ustaw sądowych"
- Okrągły stół ws. sądownictwa jest dobrym rozwiązaniem. To nie jest tak, że prawnicy zupełnie nie chcą rozmawiać o zmianach i nie traktują rządu jako partnera. W dzisiejszej sytuacji mamy do czynienia z patem. Sąd Najwyższy wydaje orzeczenie, a później Trybunał Konstytucyjny mówi, że te ustalenia są niewiążące. Mamy sytuację, w której o kształcie prawa decyduje ten, kto ma siłę - mówił poseł Lewicy.
"Nie powinni mieć możliwości zasiadania w Parlamencie Europejskim"
Gdula dodał, że w jego opinii środki unijne nie powinny być powiązane z przestrzeganiem praworządności. - To nie polscy obywatele łamią zasady trójpodziału władzy, ale Prawo i Sprawiedliwość. Jeśli ktoś mnie pyta, jak powinny wyglądać sankcje, to powinny one uderzać w polityków PiS. Np. politycy partii, która łamie praworządność, nie powinni mieć możlwiości zasiadania w stronnictwach, klubach w Parlamencie Europejskim - zapewnił.
WIDEO: poseł Lewicy Maciej Gdula w "Graffiti" w Polsat News
- Dla mnie to bardziej logiczne niż sankcje dla całego kraju. Patrząc przez pryzmat własnego interesu - co ja zawiniłem, w tym, że PiS łamie prawo? Jeżeli podejmiemy decyzję o rezygnacji z części środków, to będziemy coraz bardziej oddalać się od Unii - dodał Gdula.
"Prawnicy są zafiksowani, jak funkcjonują przepisy"
Poseł Lewicy wskazał, że jednym z problemów polskim wymiarze sprawiedliwości jest kwestia "społecznego zakorzenienia wymiaru sprawiedliwości" - Podobało mi się ostatnie orzeczenie Sądu Najwyższego, które było uzupełnione o wyjaśnienie, które miało trafić do obywateli. Moim zdaniem, jest to nowa jakość. Pani prof. Ewa Łętowska mówiła, że prawnicy w swoich orzeczeniach są bardzo zafiksowani jak funkcjonują przepisy, a np. nie biorą pod uwagę społecznego odbioru prawa i wyroków oraz nie uwzględniają interesów społecznych. Głębsze zakorzenienie społeczne to kierunek, który należy rozważyć - mówił Gdula.
ZOBACZ: "W Polsce można zostać przestępcą za słowa". Jan Śpiewak w "Skandalistach"
- Tego się nie da zrobić ustawą. To kwestia kształcenia prawników, pewnego etosu i odruchów, jakie mają sędziowie. Moim zdaniem sprawa Jana Śpiewaka była tutaj bardzo symptomatyczna. Nastąpiło całkowite rozminięcie się orzecznictwa z poczuciem społecznej sprawiedliwości - powiedział Gdula.
Wcześniejsze odcinki "Graffiti" można obejrzeć tutaj.
Czytaj więcej