Parlament Europejski poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
Parlament Europejski w Brukseli poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu. W głosowaniu 621 europosłów było za, 49 przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu. O północy z piątku na sobotę Wielka Brytania przestanie być częścią Unii Europejskiej - po 47 latach.
Powiewające na masztach obok Parlamentu Europejskiego brytyjskie flagi już w sobotę rano mają zostać opuszczone. Zostaną umieszczone w pobliskim Domu Historii Europejskiej.
Wraz z brexitem rozpocznie się tzw. okres przejściowy
Zatwierdzenie przez Parlament Europejski umowy ws. bexitu umożliwia państwom UE sfinalizowanie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Od 1 lutego Wielka Brytania nie będzie już częścią UE, a brytyjscy posłowie opuszczą europarlament.
Wraz z brexitem rozpocznie się tzw. okres przejściowy, w trakcie którego Londyn i Bruksela będą negocjować umowę o przyszłych relacjach.
ZOBACZ: brexit. Co zmieni się dla Polaków?
Wielka Brytania była członkiem Wspólnoty Europejskiej od 1 stycznia 1973 r., na mocy traktatu podpisanego w 1972 r. Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się wraz z przeprowadzonym 23 czerwca 2016 r. referendum, w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się prawie 52 proc. głosujących. Formalny wniosek o opuszczenie UE rząd brytyjski złożył 29 marca 2017 r.
Farage: następnym krajem będzie Polska
- Na "pożegnalnej" konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim, "ojciec brexitu" Nigel Farage stwierdził, że jest przekonany, iż następnym krajem, który po Wielkiej Brytanii opuści Unię Europejską będzie Polska - poinformowała korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.
Na “pożegnalnej” konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim, „ojciec Brexitu” @Nigel_Farage właśnie stwierdził, że jest przekonany, iż następnym krajem, który po Wielkiej Brytanii opuści UE będzie Polska... pic.twitter.com/hneMwz75os
— Dorota Bawolek (@DorotaBawolek) January 29, 2020
- Myślę, że w sposób, w jaki Polacy są upominani, są wielokrotnie obrażani przez takie osoby, jak Timmermans, to dla nich trochę za dużo niż są w stanie znieść, mając na uwadze ich trudną i skomplikowaną historię. Dokładnie 30 lat w Polsce rządzili komuniści. Teraz mamy system rządowy z Brukseli, który dla wielu Polaków wygląda niemal identycznie, jak system, od którego udało im się uwolnić. Chodzi to o proces w jaki i przez kogo podejmowane są decyzje - powiedział Farage.
Farage: brexit jest dopiero początkiem
Europoseł podkreślił, że Dania, Polska i Włochy są "jego faworytami do opuszczenia UE". - Wierzę, że brexit jest dopiero początkiem zupełnej rekonfiguracji Unii Europejskiej - zakończył.