Prezes TK: czwartkowe posiedzenie izb Sądu Najwyższego zawieszone. SN odpowiada

Polska
Prezes TK: czwartkowe posiedzenie izb Sądu Najwyższego zawieszone. SN odpowiada
Kancelaria Senatu/Katarzyna Czerwińska
Czwartkowe posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego zostaje zawieszone.

W związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu, czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego zostaje zawieszone - poinformowała w środę w oświadczeniu prezes TK Julia Przyłębska. - Na razie żadnej decyzji o odwołaniu terminu nie ma - powiedział z kolei rzecznik SN Michał Laskowski.

W odczytanym w środę przez rzeczniczkę TK Aleksandrę Wójcik oświadczeniu prezes Trybunału poinformowała, że do TK wpłynął wniosek marszałek Sejmu o rozstrzygniecie dwóch sporów kompetencyjnych między: Sejmem a SN oraz prezydentem a SN.

 

W oświadczeniu Przyłębska zauważyła, że zgodnie z ustawą wszczęcie postepowania przed TK powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

 

"W tym stanie rzeczy postępowanie przed SN (...) z wniosku I prezesa SN rozpoznawanego przez trzy izby SN ulega zawieszeniu" - wskazała Przyłębska.

 

ZOBACZ: Gersdorf pyta trzy izby SN. Chodzi o sędziów wyłonionych przez nową KRS

 

W oświadczeniu zaznaczono też, że pisma procesowe w tej sprawie zostały w środę doręczone wszystkim uczestnikom postępowania, w tym I prezesa SN Małgorzacie Gersdorf.

 

Rzeczniczka TK wskazała też, że informacja o terminie rozpoznania sprawy zostanie zamieszczona na stronie Trybunału.

 

"Fikcja, żadnego sporu nie ma"

 

Po oświadczeniu Trybunału rzecznik SN Michał Laskowski powiedział, że decyzję ws. posiedzeń trzech izb Sąd Najwyższy podejmie w czwartek. - Na razie żadnej decyzji o odwołaniu terminu czy innych decyzji nie ma, czyli aktualna jest decyzja, że jutro o godz. 10 rozpocznie się posiedzenie sędziów z trzech izb SN, łącznie 60 sędziów i będziemy wspólnie naradzać się i brać pod uwagę najróżniejsze kwestie, także te kwestie związane z tym m.in. sporem kompetencyjnym - mówił.

 

Laskowski podkreślił, że "prawo musi być oparte na pewnych faktach i te fakty muszą pasować do przepisów". - Nie wiem, kto i z kim miałby tu być w sporze, to jest fikcja, tu żadnego sporu nie ma, bo SN rozstrzyga rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego i ewentualnie sądów powszechnych i nie wchodzi w żadną inną kolizję z innym organem państwowym, zwłaszcza z Sejmem - powiedział.

 

Prezes TK Julia Przyłębska w przekazanym w środę wieczorem komunikacie, poinformowała, iż "w związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi o zawieszeniu przez Trybunał Konstytucyjny posiedzenia trzech Izb Sądu Najwyższego przypominam, że art. 86 ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym stanowi, że wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny". "Oznacza to, że postępowanie ulega zawieszeniu z mocy prawa na podstawie powołanego wyżej przepisu" - wskazała prezes.

 

"Ocena istnienia sporu kompetencyjnego pozostaje w wyłącznej gestii Trybunału Konstytucyjnego, co będzie przedmiotem rozpoznania w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie Kpt 1/20 (wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek - red.)" - czytamy w piśmie.

 

"Jeżeli TK podejmie się sprawy, to to wstrzymuje czwartkowe posiedzenie"

 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym, uwzględniając kompetencje prezydenta do powoływania sędziów. - Jeżeli TK podejmie się tej sprawy, to to wstrzymuje czwartkowe posiedzenie (trzech izb) SN i wydanie decyzji - oceniła Witek.

 

Chodzi o zaplanowane na czwartek posiedzenie trzech Izb SN zainicjowane pytaniem prawnym przedstawionym przez I prezes tego sądu w zeszłym tygodniu. Pytanie prawne zadane trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy dotyczy udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie i uprawnienia takich osób do orzekania.

 

Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski odnosząc się wcześniej do informacji o wniosku marszałek Sejmu podkreślił, że "nic nie wskazuje na to, by czwartkowe posiedzenie trzech Izb SN miało się nie odbyć". Jego zdaniem, jeśli TK wyda postanowienie zabezpieczające w tej sprawie, to SN prawdopodobnie zastanowi się nad decyzją na czwartkowym posiedzeniu.

 

"Otrzymałem wniosek marszałek Sejmu o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Według ustawy o Trybunale Konstytucyjnym RPO ma 30 dni na decyzję o ewentualnym przystąpieniu do postępowania" - poinformował na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. "Po przeprowadzeniu rzetelnej analizy podejmę decyzję o tym, czy z tej możliwości skorzystam" - dodał.

 

ZOBACZ: "Wzywam rząd i parlament do pomiarkowania". Oświadczenie Gersdorf ws. dyscyplinowania sędziów

 

Trzy zagadnienia przedmiotem sporu

 

Sprawa sporu kompetencyjnego pojawiła się w środę wieczorem w spisie spraw na stronie TK. Z informacji na stronie TK wynika, że przedmiotem sporu kompetencyjnego są trzy zagadnienia.

 

Pierwsze dotyczy tego, czy SN jest uprawniony do dokonywania zmian "stanu normatywnego w sferze ustroju i organizacji wymiaru sprawiedliwości" w drodze uchwały SN mającej rozstrzygać rozbieżności w orzecznictwie sądów i podejmowanej w związku z orzeczeniem sądu międzynarodowego. W zagadnieniu tym zapytano też, czy tego typu uprawnienia pozostają "w wyłącznej kompetencji ustawodawcy".

 

Drugie z zagadnień dotyczy tego, czy kompetencja prezydenta RP do powoływania sędziów na wniosek KRS "może być rozumiana w ten sposób, że dozwolone jest przyznanie SN lub innemu sądowi nieprzewidzianych Konstytucją RP kompetencji do oceny skuteczności powołania sędziego, a w szczególności kompetencji do oceny skuteczności nadania sędziemu, którego dotyczy akt powołania, prawa do wykonywania władzy sądowniczej".

 

Trzecie zagadnienie dotyczy zaś tego, czy SN "może dokonywać wiążącej interpretacji przepisów Konstytucji RP w związku z wykonywaniem przez Prezydenta RP prerogatywy" powoływania sędziów - a w szczególności czy SN "może określać, jakie są warunki skuteczności powołania sędziego".

zdr/ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie