Prokurator generalny Rosji odejdzie ze stanowiska. Putin wysunął nowego kandydata
Dotychczasowy prokurator generalny Rosji Jurij Czajka odejdzie ze stanowiska, a prezydent Władimir Putin zaproponował, by nowym prokuratorem generalnym został Igor Krasnow, obecny wiceszef Komitetu Śledczego - podały w poniedziałek służby prasowe Kremla.
Czajka odejdzie z dotąd zajmowanego stanowiska w związku z objęciem innych obowiązków - poinformował Kreml. Nie jest jasne, na jaki urząd Czajka został przeniesiony.
Część mediów w Rosji zwraca uwagę, że Czajka w maju kończy 69 lat. Stanowisko prokuratora generalnego powinna zgodnie z przepisami zajmować osoba w wieku poniżej 70 lat.
ZOBACZ: Rosja oskarża Armię Krajową o zabijanie Żydów i Ukraińców. Mamy odpowiedzi MSZ i IPN
Jak poinformował Kreml, Putin wniósł kandydaturę Krasnowa do Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji. Rada zajmie się nią 22 stycznia.
Prowadził śledztwo w sprawie zastrzelenia w centrum Moskwy prawnika i dziennikarki
44-letni Krasnow w latach 2006-2007 był śledczym w centrali prokuratury generalnej w Moskwie. W 2007 roku przeszedł do Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej i został starszym śledczym zajmującym się sprawami karnymi szczególnej wagi. Wiceszefem Komitetu został w kwietniu 2016 roku, prowadził kilka bardzo głośnych dochodzeń.
W 2005 roku Krasnow prowadził śledztwo w sprawie nacjonalisty Iwana Mironowa, oskarżonego o nieudany zamach na ówczesnego prezesa koncernu elektroenergetycznego RAO JES, a wcześniej pierwszego wicepremiera Rosji i szefa administracji prezydenta FR Borysa Jelcyna, Anatolija Czubajsa. Współoskarżonym był wtedy emerytowany pułkownik wywiadu wojskowego GRU Władimir Kwaczkow. Obaj zostali uniewinnieni przez ławę przysięgłych. Kwaczkowa w innym procesie skazano później za przygotowywanie zbrojnego buntu.
W 2009 roku Krasnow prowadził śledztwo w sprawie zastrzelenia w centrum Moskwy prawnika Stanisława Markiełowa i dziennikarki "Nowej Gaziety" Anastazji Baburowej. Za mord ten skazano Nikitę Tichonowa i Jewgienię Chasis, związanych z Bojową Organizacją Rosyjskich Nacjonalistów (BORN).
ZOBACZ: Rosja: zatrzymania podczas pochodu w rocznicę zabójstwa dziennikarki i adwokata
W 2015 roku Krasnow kierował grupą śledczą badającą zamordowanie byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa, jednego z liderów opozycji antykremlowskiej. Później zastąpił go na czele grupy inny śledczy - Nikołaj Tutiewicz.
Ponadto Krasnow prowadził śledztwa w sprawie malwersacji finansowych na kosmodromie Wostocznyj i nadzorował śledztwa antykorupcyjne, w których oskarżonymi byli gubernatorzy (Aleksandr Choroszawin, Wiaczesław Gajzer i Nikita Biełych) a także minister gospodarki Aleksiej Ulukajew.
Skandal korupcyjny
Czajka był w latach 1992-1995 prokuratorem obwodu irkuckiego, a w latach 1995-1999 pierwszym zastępcą prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej. Od 1999 roku do 2006 roku był ministrem sprawiedliwości.
W czerwcu 2006 roku na wniosek Putina został prokuratorem generalnym. W 2011 roku jego pełnomocnictwa przedłużono o kolejne pięć lat, mimo skandalu korupcyjnego, w który zamieszana była grupa prokuratorów z obwodu moskiewskiego i w którym pojawiało się nazwisko syna Czajki – Artioma. Kilka lat później materiały o domniemanych układach finansowych, dzięki którym mieli się wzbogacić krewni prokuratora generalnego publikował opozycjonista Aleksiej Nawalny.
Czytaj więcej