Zrabowane przez nazistów w Holandii obrazy w polskich muzeach - mamy odpowiedź resortu kultury
Resort kultury zabrał głos ws. artykułu "New York Times" o zrabowanych przez nazistów w Holandii dziełach sztuki znajdujących się w polskich muzeach. Dziennik dodał, że polskie władze "nie zrobiły wiele" w namierzaniu eksponatów. "Zakres działań ministra dotyczy wyłącznie roszczeń składanych oficjalną drogą rządową, a takie nie wpłynęło" - odpowiada resort kultury.
Dzieła, o których pisze amerykański dziennik, znalazły się na terenach obecnej Rzeczpospolitej, które w czasie wojny były wcielone do III Rzeszy - dodał resort kultury w piśmie przesłanym polsatnews.pl.
"Żadne roszczenie nie wpłynęło"
ZOBACZ: "Zrabowane dzieła sztuki w polskich muzeach". Doniesienia amerykańskiego dziennika
"W przypadku pozostałych roszczeń kwestie własności dóbr kultury rozstrzygane są w Polsce na drodze sądowej. Do polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wpłynęło do tej pory żadne roszczenie restytucyjne od rządu Holandii, ani żadnego innego państwa, dotyczące dzieł sztuki zagrabionych w czasie II wojny światowej, a znajdujących się w polskich muzeach" - podał resort kultury w przesłanym polsatnews.pl oświadczeniu.
NYT: Polska wykonała kiepską pracę
Nina Siegal napisała na łamach "NYT", że "systematyczna grabież Polski przez nazistów" podczas II wojny światowej wciąż "odbija się echem" nad Wisłą. Polskie władze - zauważyła - próbują "odzyskać ponad 63 tys. dzieł sztuki i dóbr kultury", spośród których "wiele skradziono" polskim Żydom.
"Eksperci mówią jednak, że Polska wykonała kiepską pracę w zapewnieniu tej samej sprawiedliwości holenderskim Żydom i innym, których dzieła sztuki ukradziono podczas wojny i skończyły w okupowanej przez Niemców Polsce, a teraz stanowią część oficjalnych kolekcji muzeów" - pisze Siegal.
80 postępowań restytucyjnych w 9 krajach na świecie
MKiDN podało, że zadaniem polskich władz jest przede wszystkim odzyskiwanie polskich dzieł sztuki, które zostały utracone m.in. w wyniku II wojny światowej. Przypomniano, że straty z tego okresu szacowane są na ponad 500 tys. obiektów, z czego zaledwie ok. 63 tys. są opisane w katalogu dzieł utraconych.
ZOBACZ: Kolekcja dzieł sztuki rodziny Potockich odnaleziona w Peru
"Od 2016 r. MKiDN odzyskał blisko 500 dzieł utraconych, a obecnie jest w toku ponad 80 postępowań restytucyjnych w 9 krajach na świecie" - podano.