"Robicie »tuskizację«" vs. "jedziemy na czerwonym świetle". O polskich sądach w "Polityce na Ostro"
- Widzieliśmy rozpolitykowaną I prezes Sądu Najwyższego i powiem wprost - ani kroku w tył. (…) Sędziowie mają orzekać, a nie bawić się w politykę. Nic bardziej nas nie mobilizuje, niż bezczelność pani prezes SN - mówił we wtorkowej "Polityce na Ostro" Janusz Kowalski (PiS). - Dziś zapaliło się czerwone światło. Cieszę się z zapowiedzi KE - zripostował Piotr Borys (KO).
Komisja Europejska we wtorek poinformowała, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o zastosowanie środków tymczasowych ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN może zostać zawieszona.
- Wy dzisiaj tą ustawą (nowelizacją ustaw sądowych - red.) chcecie powiedzieć, że sędzia apelacyjny nie może powiedzieć, że wyrok sądu okręgowego czy rejonowego został wydany z naruszeniem zasad - mówił Krzysztof Śmiszek (Lewica) w "Polityce na Ostro". Poseł zwracał się bezpośrednio do Janusza Kowalskiego.
ZOBACZ: Komisja Europejska chce zawieszenia przepisów ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
"Dziś wygrała Europa"
- Jedziemy na czerwonym świetle i zbliżamy się do ostrego zakrętu, ale nie macie hamulców. Dziś wygrała Europa. Cieszę się z tej zapowiedzi KE, która powiedziała, że wprost do TSUE przekaże wniosek o zawieszenie przepisów, jej zdaniem, nielegalnych - zaznaczył Borys.
Kowalski stwierdził, że "mamy, niestety, wielu skarżypytów".
- Czy pan Biedroń, czy Włodzimierz Cimoszewicz. Robicie taką "tuskizację", skarżycie do Brukseli - mówił poseł PiS.
WIDEO: Posłowie w „Polityce na Ostro” o reformie sądownictwa
ZOBACZ: Komisja Europejska pisze do najważniejszych osób w Polsce w sprawie sądów
"Komisja Europejska zareagowała całkowicie prawidłowo"
W drugiej części programu gośćmi Agnieszki Gozdyry byli prawnicy - Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy oraz rzecznik KRS, Maciej Mitera.
- Komisja Europejska doszła do wniosku, że sytuacja zabrnęła tak daleko, jeśli chodzi o brak niezależności polskich sędziów, o restrykcje wobec nich, represjonowanie, liczbę dyscyplinarek, zachowanie "neo" KRS, który kompletnie nie stoi na straży niezależności sadownictwa i niezawisłości sędziowskiej. Musiała jako ten strażnik traktatów zareagować i zrobiła to dziś całkowicie prawidłowo i w całkowicie uzasadniony sposób - zaznaczył Wawrykiewicz.
- Jest to organ konstytucyjny i z ubolewaniem przyjmuję te stwierdzenia z przedrostkiem "neo". Powtarzam do znudzenia, że jedynym organem w tym kraju, który mógłby podważyć legalność KRS jest Trybunał Konstytucyjny, nie ma takiego orzeczenia. Trybunał luksemburski tak, stara się poszerzać swoje możliwości, to swoje imperium, władztwo - odpowiedział Mitera.
"Nie stoicie na straży polskiego sądownictwa"
Wawrykiewicz stwierdził, że "KRS nie jest organem konstytucyjnym w rozumieniu artykułu 186. polskiej Konstytucji".
- Nie stoicie na straży polskiego sądownictwa i niezawisłości sędziowskiej - mówił do Mitery.
WIDEO: Prawnicy o reformie sądownictwa w “Polityce na Ostro"
Dotychczasowe odcinki programu dostępne są tutaj.