Wybuch wulkanu w Meksyku. Równie piękne, jak przerażające nagranie
Wulkan Popocatépetl (zwany też El Popo), jeden z najaktywniejszych w Meksyku, wybuchł w czwartek, wyrzucając z siebie lawę i wysoki na 3 kilometry słup popiołu. W wyniku erupcji nikt nie ucierpiał. Jej przebieg nagrały kamery zainstalowane w pobliżu krateru, a także satelita unoszący się nad Ziemią.
El Popo leży około 70 km od stolicy Meksyku, Mexico City. Jego czwartkowa erupcja była szesnastą od czasu odkrycia tych terenów przez Hiszpanów w 1. połowie XVI wieku.
"Dymiąca góra" kolejny raz o sobie przypomniała
Nazwa Popocatépetl pochodzi z języka Azteków i oznacza "dymiącą górę". Nazwano go tak, ponieważ z jego krateru często wydobywają się chmury dymu, zwiastujące wybuch.
ZOBACZ: Wybuch wulkanu w Nowej Zelandii. Wzrosła liczba ofiar
Podobnie było i tym razem - gdy z wnętrza wulkanu wypłynęła lawa, w górę uniósł się ciemny słup popiołu. Zarejestrowały to kamery zainstalowane na jego zboczach.
WIDEO: Wybuch wulkanu El Popo
Zdjęcia z ziemi i z wysokości
Zaraz po wybuchu lokalne władze ogłosiły alert, lecz według informacji earthsky.org nikt nie został ranny. Unoszący się słup dymu fotografowali mieszkańcy oraz... satelita NOAA GOES 16.
#Popocatepetl pic.twitter.com/w4DsOvlZIp
— geentolentino (@geentolentino) January 9, 2020
SATELLITE SPOTLIGHT: @NOAA's #GOES16 watched as #Mexico's #Popocatépetl #volcano erupted early this morning. The #satellite's #GeoColor band saw the #ash cloud (red circle) but its SO2 composite detected the #SulfurDioxide in the #AshPlume, which shot about 20,000 feet high. pic.twitter.com/9V2bueFOeY
— NOAA Satellites - Public Affairs (@NOAASatellitePA) January 9, 2020
Od ponad 60 lat wulkan znajduje się w fazie stałej, wzmożonej aktywności. Największy w historii wybuch El Popo nastąpił w listopadzie 2003 r. Szczęśliwie, dwa dni przed erupcją, władzom udało się ewakuować wszystkie okoliczne domy. Pomogły w tym wcześniejsze ostrzeżenia naukowców.
Czytaj więcej