Reuters: awaria techniczna przyczyną katastrofy samolotu w Iranie
Według wstępnej oceny zachodnich agencji wywiadowczych samolot ukraińskich linii lotniczych, który rozbił się w środę w Iranie, nie został zestrzelony - podał Reuters, powołując się na kanadyjskie źródło z kręgów zajmujących się bezpieczeństwem. Według anonimowego informatora agencji, w boeingu doszło awarii technicznej. Prawdopodobnie chodzi o przegrzanie jednego z silników.
- Wstępna ocena zachodnich agencji wywiadowczych mówi, że samolot nie został zestrzelony przez pocisk. Nie ma dowodów, które by to potwierdzały - poinformowało źródło agencji.
ZOBACZ: Katastrofa ukraińskiego samolotu. Wśród ofiar są obywatele siedmiu państw
Komentarza w tej sprawie na razie odmówiły władze koncernu Boeing, które oświadczyły jednak, że utrzymują stały kontakt z ukraińską linią i są gotowe do pomocy Ukraińcom.
Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie
Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines rozbił się w środę rano krótko po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini w stolicy Iranu.
Władze Ukrainy poinformowały, że na pokładzie samolotu, lecącego do Kijowa, znajdowało się 176 osób, w tym 167 pasażerów oraz dziewięciu członków załogi i nikt nie przeżył. Wśród ofiar jest 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, 10 Szwedów, 4 Afgańczyków, 3 Niemców i 3 Brytyjczyków.
Irańska telewizja państwowa poinformowała wcześniej w środę, że odnaleziono oba rejestratory parametrów lotu boeinga; urządzenia są uszkodzone, ale uważa się, że nadal możliwe jest odzyskanie zapisanych na nich danych.
"Bild": samolot mógł zostać zestrzelony
Niemiecki "Bild" podał w środę, że to irańska obrona przeciwlotnicza mogła zestrzelić w środę rano pasażerski ukraiński samolot z 176 osobami na pokładzie.
ZOBACZ: Ukraiński samolot mógł zostać zestrzelony? Tak twierdzi niemiecki "Bild"
Gazeta powołała się przy tym na opinie ekspertów i podobieństwo do innych tego rodzaju wypadków. Wykluczyła jednocześnie, by pasażerską maszynę mogła trafić amerykańska rakieta.
Zdaniem "Bilda", gdyby rakietę wystrzelono z amerykańskiej bazy zaraz po poderwaniu się maszyny z pasa startowego w Teheranie nie byłaby ona w stanie, w tak krótkim czasie trafić ukraińskiego Boeinga 737-800.
Czytaj więcej