Rysował "Wiedźmina". "Kapitan Żbik" i "Funky Koval" to jego "dzieci". Nie żyje polski rysownik
Zmarł Bogusław Polch podała w piątek na Facebooku "Nowa Fantastyka". Polski rysownik komiksowy, grafik i ilustrator był znany z komiksowych serii "Wiedźmin", "Funky Koval" i "Kapitan Żbik". Miał 78 lat.
Bogusław Polch, urodził się pod Brześciem nad Bugiem w 1941 roku, był jednym z bardziej znanych polskich rysowników, zwłaszcza w okresie PRL-u.
"Kapitan Żbik" i "Złoty Mauritius"
Fachu plastycznego Polch nauczył się w jednym z warszawskich liceów plastycznych, a jako siedemnastolatek debiutował w czasopiśmie harcerskim "Korespondent Wszędobylski" komiksami "Wyprawa via kosmos" i "Słoneczny rejs Przygody". Jego kariera nabrała tempa w 1970 roku, kiedy narysował "Złotego Mauritiusa" - swój pierwszy komiks w siedmiotomowym cyklu "Kapitan Żbik".
"Sławę przyniosła mu jednak rysowana dla zachodnioniemieckiego wydawcy seria science-fiction oparta na prozie Ericha von Daenikena (…) znana pod dwoma tytułami: »Bogowie z gwiazd« i »Ekspedycja«" - napisał portal Culture.pl . Komiks został wydany 1982 r. i doczekał się 13 wersji językowych: polskiej, niemieckiej, francuskiej, angielskiej, hiszpańskiej, greckiej, norweskiej, szwedzkiej, fińskiej, duńskiej, holenderskiej, czeskiej i słowackiej, a łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy.
"Zachodnia" akcja "Funky'ego Kovala"
Polch był również autorem pierwszego polskiego komiksu dla dorosłych "Funky Koval", wydanego w 1982 r., który początkowo ukazywał się w odcinkach w miesięczniku "Fantastyka", który dziś ukazuje się pod nazwa "Nowa fantastyka". Według Culture.pl: "Komiks był ceniony za wartką, »zachodnią« akcję, efektowne rozwiązania technologiczne i dyskretne aluzje do polskiej rzeczywistości".
W latach 1993-95 Polch narysował sześć albumów o Wiedźminie na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. W swoim dorobku ma także albumy: "Rycerze fair play" o tematyce sportowej, które stworzył na zlecenie UNESCO, "Skarb z Fortu Gerharda. Tajemnice stryja Bonawentury" i komiks "KRON" opublikowany w magazynie o tym samym tytule, którego Polch był redaktorem naczelnym (komiks został uznany za kontrowersyjny, bo jego autor nie dostosował się do zakazu reklamowania alkoholu).
Bogusław Polch został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zmarł w wieku 78 lat.
Czytaj więcej