"Jesteśmy tym, czym oddychamy". Fundacja Polsat o tym, jak smog wpływa na zdrowie chorych dzieci
Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie dzieci to temat, którym w najbliższą niedzielę zajmie się program Fundacji Polsat "Jesteśmy dla dzieci". O szczegółach na antenie Polsat News opowiedzieli Agnieszka Grzegorczyk, członek zarządu Fundacji i prowadzący program Bartosz Kwiatek.
Grzegorczyk podkreśliła, że wpływ jakości powietrza na zdrowie najmłodszych, ale też dorosłych jest bardzo poważny. - Jesteśmy tym, czym oddychamy - zaznaczyła.
Inwestycja w przyszłość
Jak dodała, to nie jest tak, że po jednym spacerze w miastach, gdzie jest zanieczyszczone powietrze dzieci od razu chorują. - To będzie po jakimś czasie. Bardzo istotne jest to, żebyśmy za każdym razem, kiedy chcemy wyjść z dziećmi na spacer, sprawdzali jaka jest pogoda i czy powietrze jest takie, by można było pospacerować - dodała.
- Dobre powietrze i inwestycja w dobre powietrze, to inwestycje w przyszłość - mówił Bartosz Kwiatek. Jak dodał, inwestycją w zdrowie są np. palenie w piecach odpowiednim opałem, czy wyłączanie silnika samochodu podczas postoju samochodu.
Zwrócił też uwagę, że według badań z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku dochodzi do 50 tys. przedwczesnych zgonów.
Wpływ na chore dzieci
Grzegorczyk zwróciła uwagę, że Fundacja Polsat wielokrotnie spotyka się z dziećmi ze schorzeniami m.in. układu oddechowego. - Dla takich dzieci wyjście na spacer wtedy, kiedy smog jest średni lub duży, jest zagrożeniem, bądź utrudnieniem - wyjaśniła.
Kwiatek dodał, że układ odpornościowy dziecka ze schorzeniami w związku z zanieczyszczeniem powietrza jest dodatkowo osłabiony.
ZOBACZ: Bieg Barbórkowy w Rybniku. Zawodnicy w maskach antysmogowych
WIDEO: Fundacja Polsat o wpływie smogu na zdrowie dzieci
Jedyny przypadek
U 11-letniej Bianki, jednej z bohaterek reportażu, zdiagnozowano mutację genetyczną, która jest jedynym na świecie opisanym przypadkiem.
- Towarzyszy temu przede wszystkim wyniszczenie wielu narządów, tych ważnych: serca i płuc. Jest niewydolna oddechowo, wspomagana przez respirator, często też musi być wspomagana tlenem - wyjaśnia mama Bianki.
- Wszyscy uważają, że Podlasie to zielone płuca Polski, że u nas jest najczystsze powietrze. Być może w mniejszej zabudowie tak, ale w takim mieście, jak Białystok walczymy ze smogiem - dodała.
ZOBACZ: Wielki model płuc alarmuje o smogu w Oświęcimiu
Wyjaśniła również, że świadomość wpływu smogu na zdrowie Bianki rosła stopniowo, a z sezonu na sezon grzewczy obserwowali coraz - gorsze samopoczucie dziewczynki.
Więcej na temat wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie dzieci już w niedzielę o godz 13:30 w programie "Jesteśmy dla dzieci" na antenie Polsat News.
Czytaj więcej