Miller: europosłowie SLD złożyli wniosek o dyskusję w PE na temat praworządności w Polsce
- Na piśmie wystąpiliśmy do naszej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim o to, żeby wnioskowała o wprowadzenie tematu przestrzegania praworządności w Polsce na obrady sesji plenarnej i to zostanie zrealizowane - powiedział w niedzielę na antenie Polsat News Leszek Miller.
Były premier odniósł się w programie "Prezydenci i Premierzy" do procedowanej w polskim parlamencie ustawy dyscyplinującej sędziów.
- Myślę, że instytucje Unii Europejskiej będą reagowały z całą stanowczością i w ramach istniejących możliwości. Uważam, że Unia nie może się inaczej zachować, bo okazuje się, że polscy sędziowie będą karani za to, że stosują prawo europejskie i orzeczenia TSUE – skomentował kształt ustawy o sądach Miller.
- Jeżeli ta ustawa zostanie przyjęta w takim kształcie, to jest ewidentny pierwszy krok do wyjścia Polski z Unii Europejskiej – dodał Miller.
WIDEO: Miller: europosłowie SLD złożyli wniosek o dyskusję w PE na temat praworządności w Polsce
ZOBACZ: Ustawa o zmianach w sądach uchwalona. Odrzucono ponad 80 wniosków opozycji
Ustawa dyscyplinująca sędziów
Nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".
ZOBACZ: Dzisiaj Temida ma odsłonięte oczy - Mucha w "Śniadaniu w Polsat News"
Projekt noweli został złożony w Sejmie przez posłów klubu PiS w ubiegłym tygodniu. W czwartek rano w głosowaniu rozstrzygnięto, że Sejm zajmie się nim jeszcze tego samego dnia. W czwartek po południu odbyło się pierwsze czytanie projektu, następnie komisja sprawiedliwości i praw człowieka obradowała nad nim do godz. 5 rano w piątek. W piątek po południu odbyło się drugie czytanie, a następnie nowelizacja została uchwalona.
Nowelizacja trafi teraz do Senatu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w niedzielnym orędziu zapowiedział, że Izba Wyższa parlamentu na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowane jest od 15 do 17 stycznia, zajmie się ustawami sądowymi.
Czytaj więcej