Ofiaromaty trafiły do pierwszych parafii w Polsce. "Na tacę" zapłacisz smartwatchem
Technologia zawitała w kościelne progi. Pierwsze ofiaromaty trafiły do dwóch kościołów - w woj. lubelskim oraz małopolskim. Korzystając z nowych urządzeń wierni sami decydują, na jaki cel zostanie przeznaczona ich datek.
Kościół chce nadążyć za zwyczajami parafian i wpuszcza technologię do świątyń. W dwóch parafiach w Polsce stanęły ofiaromaty, w których "na tacę" zapłacimy za pomocą karty, telefonu a nawet... smartwatcha.
"Na tacę" zapłacisz bezdotykowo
O pojawieniu się pierwszego ofiaromatu w Archidiecezji Lubelskiej poinformował jej rzecznik ks. Adam Jaszcz.
Od dziś w #Archikatedra #Lublin możliwość złożenia ofiary kartą kredytową. Działa już pierwszy ofiaromat w @ArchLubelska pic.twitter.com/jTML5CI7oz
— ks. Adam Jaszcz (@RzecznikArchLub) 20 декември 2019 г.
"Ofiaromat to odpowiedź na współczesne zapotrzebowanie, bo co dziesiąty Polak posługuje się kartami płatniczymi i dokonuje transakcji bezgotówkowo" - mówił ks. Adam Jaszcz w rozmowie z Radiem Lublin.
ZOBACZ: Szykuje się rewolucja w polskich kościołach? Ekonom episkopatu o terminalach płatniczych
Urządzenie ma ekran dotykowy, a osoba realizująca wpłatę może zdecydować, na jaki cel zostanie przeznaczona jej wpłata. Ofiaromat w archikatedrze lubelskiej umożliwia wybranie wpłaty na: Caritas, cele kultu religijnego lub misje.
Rzecznik Archidiecezji Lubelskiej w rozmowie z radiem podkreślił, że takie maszyny mogą pojawić się kolejnych świątyniach. "Jeśli będą zgłoszenia od proboszczów, to ułatwimy kontakt z bankiem, aby zainstalować ofiaromaty" - zaznaczył.
Automaty dopasowane do wnętrza
O tym, że ofiaromat trafił do Archidiecezji Krakowskiej również poinformowano na twitterowym profilu.
W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach stanął pierwszy w @ArchKrakowska #ofiaromat. Urządzenie pozwala składać ofiary na potrzeby parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych.
— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) 20 декември 2019 г.
➡️https://t.co/Is5fAz2yrs@EpiskopatNews @agencja_KAI pic.twitter.com/rSta5PgNei
"Możemy wykonać urządzenie adekwatne do estetyki wnętrza kościoła, a każdy proboszcz będzie mógł w prosty sposób decydować o tym, co pojawia się na wyświetlaczu urządzenia..." - podkreślił współtwórca projektu Wojciech Burzyński w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.
ZOBACZ: Pierwsza "e-taca" w Polsce. Parafia w Jastrzębiej Górze wprowadziła płatność kartą
W tym roku pojawiła się też informacja, że Caritas w porozumieniu z Mastercard pracuje nad wprowadzeniem donacjomatów oraz ulepszeniem zniczomatów.
Czytaj więcej