- W Polsce jedynym organem, który może wypowiadać się o kwestiach ustrojowych, mi.in. zależności między kluczowymi aspektami prawa europejskiego a polskim porządkiem ustrojowym - a KRS i kompetencje prezydenta to jest bezpośrednio porządek ustrojowy - jest Trybunał Konstytucyjny - powiedział Kaleta.
- Trybunał Konstytucyjny działa w niekonstytucyjnym składzie, sędziowie-dublerzy, którzy nie mają prawa orzekać. Problem polega na tym, ze nie mam w Polsce Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Grabiec. - Nie ma tego arbitra, który mógłby o rzec o zgodności lub niezgodności z konstytucją - dodał.
"Śpiewak podzieli drogę Magdaleny Ogórek"
Odnosząc się do sprawy procesu przegranego Jana Śpiewaka Grabiec uznał, że Śpiewak opowiada się od kliku dni za nałożeniem sędziom kagańca.
- Jeśli Jan Śpiewak rzeczywiście stanie po stronie prezydenta Dudy, ministra Ziobry i innych polityków PiS, którzy chcą łamać sumienia sędziom, łamać im karki po to, żeby postępowali zgodnie z politycznym nakazem, bo jemu się nie podoba, że przegrał proces, to jest na najlepszej drodze, żeby podzielić drogę pani Magdaleny Ogórek, która podobną drogę pokonała - powiedział Grabiec.
ZOBACZ: "Jeśli będzie wniosek, sprawa zostanie wnikliwie zbadana". Prezydent o ułaskawieniu Śpiewaka
- Uważam, że wyrok wobec Jana Śpiewaka za krzywdzący z tego powodu, że zwrócił uwagę na istotny problem, być może nie operując językiem prawniczym. Cieszę się, że prezydent spotkał się z Janem Śpiewakiem i zapoznaje się ze sprawą - powiedział Kaleta odnosząc się do informacji o ewentualnym ułaskawieniu Śpiewaka.
- Istotne jest to, że sądy warszawskie wielokrotnie przekazywały prawa kurateli na osoby które dawno zmarły. Doprowadziło to w wielu przypadkach do skrajnie niekorzystnych rozstrzygnięć w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy - powiedział Kaleta. Jego zdaniem oskarżeni w procesach o bezprawną reprywatyzację powołują się teraz na te sądy.
Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.
Komentarze