Urodziny Radia Maryja. Kaczyński dziękuje za wsparcie w wyborach

Polska
Urodziny Radia Maryja. Kaczyński dziękuje za wsparcie w wyborach
PAP/Tytus Żmijewski
Urodziny Radia Maryja. Tłumy słuchaczy w Toruniu

- Radio Maryja jest fenomenem nie tylko w Polsce, ale również w Europie – powiedział w sobotę w Toruniu podczas obchodów 28. rocznicy powstania rozgłośni wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że jego słuchacze tworzą rodzinę, a sama rozgłośnia wytrwała mimo kłód rzucanych jej pod nogi.

Punktem kulminacyjnym obchodów 28. rocznicy powstania Radia Maryja była uroczysta msza święta w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema, której przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo. Uczestniczyli w niej m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i minister Michał Woś, przyszły szef resortu środowiska, a także kilkudziesięciu parlamentarzystów i przedstawicieli władz lokalnych.

 

- Rząd RP kieruje do państwa dzisiaj serdeczne pozdrowienia i życzenia z okazji tego pięknego jubileuszu. 28 lat to rzeczywiście cudowny wiek – jeszcze młodość, ale już też wielkie doświadczenia. Tak jest również z Radiem Maryja, które cały czas ma w sobie młodzieńczą witalność, chęć zmieniania świata, ale jednocześnie za sobą wiele doświadczeń – często trudnych – mówił podczas uroczystości wicepremier Sasin.

 

ZOBACZ: "Wyłączamy telewizor i radio (nawet jeśli to jest Radio Maryja)". Parafia radzi, jak przyjąć księdza po kolędzie

 

Dodał, że wszyscy pamiętają, jak Radio Maryja broniło się na medialnym rynku i walczyło – mimo kłód rzucanych pod nogi. Podkreślił, że wówczas jego środowisko polityczne – Prawo i Sprawiedliwość – stanęło mocno po stronie Radia Maryja, co przyczyniło się m.in. do wygrania bitwy o koncesję.

 

"Rodzina to coś więcej niż zestaw słuchaczy"

 

- Radio Maryja jest fenomenem nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Jego programy to bliski kontakt ze słuchaczami. (...) Nie bez powodu słuchacze mówią o sobie, że tworzą rodzinę Radia Maryja. Rodzina to coś więcej niż zestaw słuchaczy – ocenił Sasin.

 

List od prezydenta Dudy odczytał minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. "W całej Polsce jest tylko jedno takie radio. Rozgłośnia, której sama nazwa – czyli imię jej Najświętszej Patronki – wzbudza głęboki szacunek i żywe uczucia" – podkreślił prezydent. Dodał, że Radio Maryja jest rodziną, która łączy się w modlitwie we wzajemnych intencjach i w intencji ojczyzny, a także pomaga potrzebującym.

 

"Przestrzeń duchowej i intelektualnej formacji"

 

"Radia Maryja współtworzy demokratyczny pluralizm opinii. Korzystając z wolności słowa, odważnie i suwerennie – realnie tę wolność umacnia. Zdecydowanie staje w obronie dobrego imienia Polski oraz chrześcijańskich i uniwersalnych wartości, na których opiera się cywilizacja europejska. (...) Tworzy przestrzeń duchowej i intelektualnej formacji, a jednocześnie niezależne, fachowe źródło informacji" – napisał prezydent Duda.

 

Wyraził przekonanie, że dobro to – radio, Telewizja Trwam czy Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej – będzie stale pomnażane w duchu wiernej i wytrwałej służby Bogu i Ojczyźnie.

 

List od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odczytał podczas obchodów szef MON Mariusz Błaszczak.

 

"Dziękujemy Panu Bogu za wielki boży dar, jakim jest Radio Maryja oraz pozostałe przedsięwzięcia podejmowane pod auspicjami czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. Radio, telewizja, gazeta codzienna, wyższa uczelnia, fundacje i wspólnoty – już siłą rzeczy krótka i uogólniona lista budzi podziw i uznanie" – napisał prezes PiS.

 

Urodziny Radia MaryjaPAP/Tytus Żmijewski
Urodziny Radia Maryja

 

Kaczyński zwrócił się w liście do słuchaczy Radia Maryja i podziękował za okazane PiS i obozowi Zjednoczonej Prawicy wsparcie w wyborach parlamentarnych. "Dzięki głosom państwa mamy większość bezwzględną w Sejmie i możemy kontynuować polską politykę niepodległościową, politykę wzmacniania naszej politycznej, gospodarczej, kulturowej i duchowej suwerenności. Politykę podtrzymywania wszystkiego, co składa się na fundament naszej chrześcijańskiej cywilizacji" – napisał Kaczyński.

 

Prezes PiS życzył twórcom Radia Maryja i jego słuchaczom, żeby to dzieło przemieniało się w coraz potężniejszy filar wiary, polskości i patriotyzmu.

 

"To radio rozmodliło Polskę"

 

- Za pierwszym bp. toruńskim Andrzejem Suskim i obecnym wśród nas ks. abp. Sławojem Leszkiem Głódziem powtórzmy pytanie: jaka byłaby Polska dziś, gdyby nie było Radia Maryja i Telewizji Trwam? To radio rozmodliło Polskę, a Telewizja Trwam obudziła serca i sumienia Polaków przez prawdę w obrazie – podkreślił w homilii abp Depo.

 

Dodał, że po 28 latach istnienia tego radia należy z całą mocą dopowiedzieć, że ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w ojczyźnie oraz poza jej granicami.

 

- Wsłuchując się w wypowiedzi naszych przedstawicieli, przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej, ośmielam się postawić niejako retoryczne pytanie: czy istniałaby dzisiaj Polska jako państwo niepodległe i czy przetrwałaby suwerenność duchowa narodu, gdyby nie Kościół katolicki i maryjny wymiar życia Polaków? – mówił w homilii abp Depo.

 

Kończąc homilię, zachęcił do codziennych, bliskich spotkań z Bogiem w modlitwie.

 

- Spojrzenie do wychowania człowieka do modlitwy i poprzez modlitwę (...) jest najistotniejszym przesłaniem i misją katolickiego Radia Maryja. Dla nas chrześcijan jest to dar i zadanie równie ważne, jak oddychanie i życie – dodał.

 

Kilka tysięcy pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy

 

W hali zgromadziło się kilka tysięcy pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. "Otrzymujemy informacje, że w tej hali na żadnym wydarzeniu nie było jeszcze tylu osób. To piękne" – mówił założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Dziękował za obecność przedstawicielom władz państwowych i zwracał uwagę na trud słuchaczy, którzy w wielu przypadkach musieli pokonać setki, a nawet tysiące kilometrów, żeby dotrzeć do Torunia.

 

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

 

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie. Redemptoryści stworzyli w Toruniu również m.in. Telewizję Trwam i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

las/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie