Nowe zasady kwalifikacji do piłkarskich mistrzostw świata. Sprawdź, co się zmieni
Europejska Unia Piłkarska (UEFA) ogłosiła zasady kwalifikacji do mistrzostw świata 2022 w Katarze. Łącznie będzie 13 miejsc dla drużyn z tego kontynentu. Bezpośrednio awansują zwycięzcy dziesięciu grup, a zespoły z drugich lokat zagrają w barażach z dwoma ekipami z Ligi Narodów.
Nowe zasady kwalifikacji oznaczają, że nie będzie porównywania wyników drużyn z drugich miejsc. W eliminacjach MŚ 2018 było dziewięć grup, których zwycięzcy uzyskiwali bezpośredni awans, a osiem najlepszych zespołów z drugich lokat grało baraże - w czterech parach (mecz i rewanż).
Tym razem grup będzie dziesięć. Ich zwycięzcy awansują bezpośrednio na mundial, a wszystkie ekipy z drugich miejsc wystąpią w barażach, w których dołączą do nich dwa zespoły z Ligi Narodów UEFA edycji 2020/21.
👍 CONFIRMED: The #UEFAExCo approved the European qualification process for the 13 teams reaching the 2022 World Cup.
— UEFA (@UEFA) 4 grudnia 2019
🔟group winners
3️⃣ play-off winners
More details to come.
Następnie 12 zespołów zostanie podzielonych na trzy ścieżki, z półfinałem (bez rewanżu) i finałem (też bez rewanżu) w każdej z nich. Zwycięzcy tych ścieżek wywalczą awans na mistrzostwa świata 2022.
W maju FIFA nie zgodziła się na zwiększenie liczby uczestników mundialu w Katarze. Wcześniej pojawiały się sugestie, że być może wystąpi 48 reprezentacji.
ZOBACZ: Lekcje o... klubie piłkarskim. Chętnych uczniów więcej niż miejsc
Zmiany potwierdził prezes PZPN Zbigniew Boniek, który jednoznacznie zauważył, że nowy regulamin musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA).
Mistrzostwa świata 2022 rozpoczną się 21 listopada i potrwają do 18 grudnia. Ubiegłoroczny mundial w Rosji wygrała Francja.
Już wcześniej FIFA zdecydowała, że 48 reprezentacji wystąpi na MŚ 2026, które wspólnie zorganizują Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk.