Chodzi o szczepionkę Gardasil 9, zapobiegającą zakażeniu wirusem HPV, który powoduje nowotwory u kobiet.
ZOBACZ: Podatek cukrowy, więcej funduszy na profilaktykę. Co wiemy o strategii onkologicznej?
Do programu zgłosiło się 49 dziewcząt
Urząd Miasta Kalisza wprowadził w 2019 r. miejski program bezpłatnego i dobrowolnego szczepienia przeciwko HPV z przeznaczeniem dla dziewczynek w wieku 12 lat. Do programu zgłosiło się 49 dziewcząt, które zaszczepiono w marcu.
- O skuteczności szczepionki można mówić przy jej powtórzeniu, co powinno nastąpić najpóźniej w marcu 2020 r. - powiedział naczelnik Rogoziński.
Poinformował, że do wydziału dotarła informacja o braku szczepionki na rynku i zagrożeniu brakiem powtórzenia dawki.
Miasto wystąpiło w tej sprawie z zapytaniem do Ministerstwa Zdrowia. Zdaniem naczelnika wydziału spraw społecznych ratusza odpowiedź nie jest zadowalająca.
ZOBACZ: Lekarz kwestionował kalendarz szczepień. Sąd wymierzył mu karę
Dystrybutor szczepionki nie przewiduje dostaw do końca 2019 r.
- Ministerstwo poinformowało nas, że wiedzą o problemie, ponieważ zwiększyła się liczba programów szczepień w związku z zainteresowaniem szczepieniem na świecie - powiedział Tomasz Rogoziński.
Z kolei firma MSD Polska - główny dystrybutor szczepionki w naszym kraju – poinformował, że nie przewiduje żadnych dostaw szczepionki Gardasil 9 do końca 2019 r.
- Poinformowano nas, że dostawa będzie na początku 2020 r., ale nie wyjaśniono, w jakim okresie i co oznacza dla nich początek roku. Dlatego jesteśmy zaniepokojeni - powiedział naczelnik Rogoziński.
ZOBACZ: Trwają prace nad Narodową Strategią Onkologiczną. Założono sześć celów
Miasto na ten cel zabezpieczyło w budżecie 34 tys. zł, z czego wydało połowę kwoty.
Komentarze