Narwal - co to jest i do czego służy mu kieł?
Kieł narwala z pewnością może służyć jako broń, o czym można się było przekonać, kiedy nasz rodak użył go do zatrzymania nożownika z London Bridge. Wyjaśniamy, czym jest narwal i jak wygląda, a także do czego służy mu kieł i po co pozyskują go ludzie.
Internet rozgrzał film z piątkowego zatrzymania nożownika na moście w Londynie. Widać na nim, jak grupka mężczyzn za pomocą gaśnicy i kła narwala powala na ziemię sprawcę.
Nietypową broń o długości ok 1,5 m Polak zerwał ze ściany pobliskiej Fishmongers Hall, gdzie pracuje.
These fellas are amazing. The terrorist has already killed 2 people, injured others and they chase him down with a whale tusk and a fire extinguisher. He’s wearing a suicide vest which they don’t know is fake.
— Dan Walker (@mrdanwalker) November 30, 2019
Incredible. True heroes. #LondonBridge pic.twitter.com/0hduOInM9I
Niektóre samce mają dwa kły
Narwale to ssaki morskie z rzędu waleni, które żyją w wodach strefy arktycznej. Ich liczebność szacuje się na ok. 80 tys. sztuk.
Dorosły samiec może osiągnąć długość 6,2 m (bez kła), z kolei samica 4 m.
ZOBACZ: Kłem wieloryba powalił zamachowca z Londynu. To Polak
Co charakteryzuje narwale? Ich pojedyncze, spiralnie kręcone kły. U samców mogą osiągać długość nawet do 3 metrów. Zdarza się, że niektóre samce mają dwa kły.
Samice z kolei mają kły krótsze i gładkie.
Do czego służą kły?
Kieł może służyć narwalowi do rozbijania pokrywy lodowej, by mógł nabrać powietrza. Narwal - podobnie jak wszystkie walenie - nie oddycha pod wodą.
Ostatnie badania pokazują, że dzięki kłowi narwal odczuwa zmianę temperatury i ciśnienia, a także stopień zasolenia wody. Przez jego kieł przechodzi ok. 10 mln włókien nerwowych.
ZOBACZ: Polak pomógł ująć terrorystę. Premier dziękuje, a Ziobro wnioskuje o medal
Kieł ułatwia mu też polowanie na ryby i przydaje się w okresie godowym do walki.
Polowania na narwale
Komercyjne polowania na nawale są nieopłacalne. Obecnie polują na nie tylko Eskimosi. Robią to ze względu na kły, ale także jadalną skórę, bogatą w składnik odżywcze.
Dawniej ciosy narwali, które znajdowano na wybrzeżach, przypisywano mitycznemu jednorożcowi.
Czytaj więcej