Po wstępnym oczyszczeniu, butelki zostały zabezpieczone i obecnie są przechowywane w podobnych warunkach, w jakich przetrwały przez te wszystkie lata - obsypane piaskiem, w niskiej temperaturze i bez dostępu światła.
ZOBACZ: Kelner pomylił butelki. Klient wypił wino za 22 tys. zł
Pobrali próbki wina metodą nieinwazyjną
21 listopada w muzeum odbyło się spotkanie z Wojciechem Bońkowskim (wydawcą pisma "Ferment") oraz Robertem Mielżyńskim (enologiem, podróżnikiem i pasjonatem wina), którzy pobrali próbki wina metodą nieinwazyjną oraz udzielili wstępnych porad w sprawie dalszego postępowania z tym cennym znaleziskiem.
Określenie dokładnego wieku, pochodzenia i wartości znaleziska wymaga dalszych, szczegółowych badań. Po zakończeniu remontu muzeum planuje prezentowanie butelek z winem w nowo powstałych ekspozycjach.
ZOBACZ: USA nałożyły cła odwetowe na UE. Na liście francuskie wino, szkocka whisky i włoskie sery
Na początku roku odkopano zabytkowy piec
To już kolejne odkrycie pamiątek z przeszłości podczas wielkiego remontu w Kozłówce (woj. lubelskie). Na początku roku odkopano piec z początku XX w. będący częścią systemu ogrzewania kaplicy pałacowej.
Prace remontowe w zespole pałacowym w Kozłówce odbywają się w ramach projektu "Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce (dwie oficyny, stajnia, teatralnia) z adaptacją na cele kulturowe i turystyczne", dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020”. Ze zmodernizowanych obiektów będzie można korzystać już na początku 2021 roku.
Komentarze