Mularczyk jest prawnikiem i adwokatem, a od 2005 roku posłem na Sejm. Działał w kilku sejmowych komisjach, m.in. Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Ustawodawczej, Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Spraw Zagranicznych. W 2011 r. został powołany na członka delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jest także wiceprzewodniczącym Komisji ds. Wyboru sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Smoliński to radca prawny i adwokat. W latach 2015 -2018 pełnił obowiązki sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Był też członkiem Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zajmował ponadto stanowiska kierownicze w przedsiębiorstwach; działał w samorządzie.
KO i Lewica po jednej kandydatce
Po jednej kandydatce do KRS zgłosiły kluby KO i Lewicy.
Posłanka KO Gasiuk-Pihowicz w obecnej kadencji sprawuje funkcję wiceszefowej komisji sprawiedliwości. Ma wykształcenie prawnicze i ekonomiczne. Pracowała m.in. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Od 2015 roku zasiada w ławach poselskich. Była reprezentantką polskiego Sejmu na forum Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.
ZOBACZ: Zarzuty popełnienia 26 przewinień dyscyplinarnych dla szefa Krajowej Rady Sądownictwa
Joanna Senyszyn z Lewicy jest profesorem nauk ekonomicznych; to jej czwarta kadencja w Sejmie. W latach 2009-2014 Senyszyn sprawowała mandat w Parlamencie Europejskim, gdzie działała m.in. w Komisji Praw Człowieka oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia. Należy do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Przez dwie kadencje działał w Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Komitecie Badań Naukowych.
Wybór posłów-członków KRS zgodnie z harmonogramem Sejmu przewidziano na późny wieczór w czwartek. Zgodnie z ustawa, Sejm wybiera spośród posłów czterech członków Rady na czteroletnią kadencję.
Czytaj więcej
Komentarze