Koniec wiz do USA. Sprawdź, jak zmienią się podróże do Stanów Zjednoczonych
Od 11 listopada Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. Co ta decyzja oznacza dla nas w praktyce? Na ile dni będziemy mogli tam pojechać? I, czy wsiadając do samolotu, mamy pewność, że zostaniemy wpuszczeni do USA?
Aby podróżować do USA będziemy musieli ubiegać się o autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization - ESTA). Obecnie ESTA kosztuje 14 dolarów i jest ważna przez 2 lata.
Dodajmy, że ważna ESTA nie daje nam gwarancji na przekroczenie granic USA. Ostateczną decyzję o tym, czy zostaniemy wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych, podejmuje oficer U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP).
ZOBACZ: Do USA bez wiz od 11 listopada
Niezbędny w podróży jest również paszport z chipem do odczytu komputerowego ważny przynajmniej 90 dni.
Zasada ta dotyczy również osób posiadających ważną autoryzację w ESTA. Jeśli paszport nie jest ważny przez 90 dni, zostaniemy wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych tylko do dnia jego wygaśnięcia.
Bilet powrotny
Docierając do Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą lub morską musimy:
- posiadać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż. W przypadku posiadania elektronicznego biletu wymagana jest kopia planu podróży, którą należy przedłożyć urzędnikowi imigracyjnemu;
- dotrzeć do Stanów Zjednoczonych na pokładzie przewoźnika lotniczego lub morskiego biorącego udział w programie. Dotyczy to również statków powietrznych korporacji amerykańskiej, która zawarła umowę z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego o przewozie pasażerów w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.
Wyjątki w programie
W przypadku wjazdu do Stanów Zjednoczonych drogą lądową z Kanady lub Meksyku wymagania dotyczące dokumentów są takie same, aczkolwiek nie ma wymogu posiadania biletów powrotnych ani korzystania z usług przewoźników-sygnatariuszy. Musimy wtedy wykazać urzędnikowi, że dysponujemy środkami pozwalającymi na utrzymanie się podczas pobytu w Stanach oraz na wyjazd z nich.
Ponadto obywatele krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego, którzy podróżowali lub przebywali w Iraku, Iranie, Syrii, Sudanie, Libii lub Jemenie 1 marca 2011 lub później nie mogą wjechać na teren USA w ramach tego programu. Ta sama zasada tyczy się obywateli wymienionych państw będących jednocześnie obywatelami krajów zrzeszonych w VWP.
Aresztowani nie wjadą do USA bez wizy
Bez wizy do USA, mimo uczestnictwa Polski w VWP, nie wjadą również osoby aresztowane, nawet jeśli areszt nie był wynikiem wyroku skazującego za przestępstwo kryminalne, osoby karane (nawet w przypadku ułaskawienia, amnestii lub innego aktu łaski), osoby z poważną chorobą zakaźną, osoby, których nie wpuszczono do Stanów Zjednoczonych lub, które zostały deportowane ze Stanów Zjednoczonych czy przekroczyły długość pobytu dozwoloną w ramach programu VWP.
Przy dłuższym pobycie wiza nadal potrzebna
Wiza będzie nadal wymagana dla innych rodzajów wyjazdów, w tym pobytów dłuższych niż 90 dni lub z zamiarem podjęcia pracy czy nauki w Stanach Zjednoczonych. Wniosek o nią musimy złożyć również w wypadku odmowy z systemu ESTA.
ZOBACZ: USA opuszczają paryski pakt klimatyczny. Trump proponuje amerykańskie rozwiązania
Każdy podróżny mający wizę będzie nadal mógł z niej korzystać, nawet kiedy ruch bezwizowy będzie możliwy. Wtedy nie musimy się ubiegać się o autoryzację ESTA.
Instruktażowy film zamieściła ambasada USA w Polsce.
Polska będzie 39 krajem, który należy do programu ruchu bezwizowego. Są w nim już m.in. Grecja, Włochy, Islandia, Niemcy, Łotwa czy Wielka Brytania.
Czytaj więcej