Dowiemy się, jak smog wpływa na dziecięcy mózg. Zbadają to m.in. polscy naukowcy
Krakowscy i warszawscy naukowcy zrzeszeni w konsorcjum NeuroSmog przebadają kilkaset dzieci, aby ustalić, jak smog wpływa na rozwijający się mózg. Na ten cel otrzymali ponad 15 mln zł od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Team-Net.
Realizacją szeroko zakrojonych badań zajmą się pracownicy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie, gdzie powstają mapy zanieczyszczeń powietrza.
Badacze chcą potwierdzić hipotezę o negatywnym wpływie smogu na rozwijający się mózg, gdyż do tej pory nie powstały na ten temat żadne kompleksowe badania.
ZOBACZ: akcja "Smog". Zatrzymano prawie 8 tys. dowodów rejestracyjnych
- Nie od dziś wiadomo, że smog może przyczyniać się do powstania poważnych chorób wśród całej populacji. Kobiety ciężarne oddychające zanieczyszczonym powietrzem są bardziej narażone na poronienia oraz rodzą dzieci o mniejszej masie ciała, które prawdopodobnie mają też większą podatność na występowanie zaburzeń neurorozwojowych, takich jak ADHD - zaznacza w rozmowie z polsatnews.pl dr hab. Marcin Szwed, prof. UJ z Instytutu Psychologii UJ, pomysłodawca badań i kierownik projektu.
Naukowiec podkreśla, że "smog może również powodować problemy z zajściem w ciążę oraz zwiększać ryzyko poronień, powodować nowotwory u dzieci, czy chorobę Parkinsona u ludzi starszych, obniżać poziom inteligencji". - Natomiast doniesienia na temat wpływu na rozwój mózgu dziecka należy poddać rzetelnej analizie, gdyż dotąd nie przeprowadzono na ten temat żadnych kompleksowych badań - dodaje.
Wyniki za kilka lat
Polscy naukowcy będą szukali m.in. odpowiedzi na pytanie, czy smog przyczynia się do powstania ADHD, a także które konkretnie szlaki nerwowe lub które części dziecięcego mózgu są uszkadzane przez zanieczyszczenia powietrza.
Badania przeprowadzone zostaną na grupie 800 dzieci z południowej Polski w wieku 10-13 lat - tych ze zdiagnozowanym ADHD oraz wśród dzieci bez stwierdzonych problemów neuropsychologicznych.
Najmłodsi będą badani przy pomocy rezonansu magnetycznego oraz poddawani szczegółowym testom psychologicznym. Psychologowie ocenią ich zachowania i poziom inteligencji, szybkość reakcji oraz to, jak szybko się męczą.
W projekt zaangażowanych jest ok. dwudziestu naukowców, polskich i zagranicznych, którzy podzielą się pracą między cztery zespoły badawcze. Pierwsze prace z dziećmi mają rozpocząć się w marcu przyszłego roku, a wyniki będą znane za cztery-pięć lat.
ZOBACZ: wszyscy politycy mówią jednym głosem: chcemy oddychać czystym powietrzem
Polska na czele niechlubnego rankingu
Pod względem poziomu zanieczyszczenia powietrza Polska znajduje się w światowej czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw.
Naukowcy zauważają, że badania realizowane w naszym kraju mogą być zatem bardziej miarodajne, niż gdyby zostały przeprowadzone w krajach o niższym natężeniu trujących substancji.
Czytaj więcej
Komentarze