Pierwszy kosmiczny spacer kobiet. Zobacz transmisję z ponad 400 km nad Ziemią
Astronautki Christina Koch i Jessica Meir, jako pierwsze w historii, biorą udział w kosmicznym spacerze zespołu składającego się wyłącznie z kobiet. Amerykanki wyszły na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by wymienić wadliwe baterie litowo-jonowe, które wypełniane są energią pozyskaną z paneli solarnych. NASA prowadzi transmisję z tej misji. Naprawa może potrwać nawet pięć godzin.
Pierwsza próba kosmicznego spaceru z udziałem samych kobiet była zaplanowana na marzec, jednak musiała zostać odwołana. Okazało się, że na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie ma dwóch kosmicznych skafandrów w odpowiednim rozmiarze.
Koch i Meir miały zainstalować nowe baterie podczas spaceru w przyszłym tygodniu, ale wyjście w przestrzeń kosmiczną przyspieszono ze względu na awarię zasilacza, do której doszło w poprzedni weekend.
"Jessica i Christina, jesteśmy z was bardzo dumni. Wszystko będzie dobrze" - powiedział przez krótkofalówkę z pokładu ISS astronauta Andrew Morgan, kiedy kobiety opuściły właz.
Koch i Meir miały zainstalować nowe baterie podczas spaceru w przyszłym tygodniu, ale wyjście w przestrzeń kosmiczną przyspieszono ze względu na awarię zasilacza, do której doszło w poprzedni weekend.
NASA przypomina, że astronauci na działającej od 2000 r. stacji kosmicznej wykonali 221 kosmicznych spacerów konserwacyjnych, z czego w 43 z nich uczestniczyły kobiety. Według Koch, która ma pozostać na orbicie do lutego 2020 r. podkreśliła, że udział kobiet w kosmicznych przedsięwzięciach ma ogromne znaczenie.
- Jest wiele osób, które czerpią motywację z inspirujących doświadczeń - przyznała astronautka.
ISS opublikowała także nagranie, na którym astronautki dzielą się swoimi doświadczeniami.
.@Astro_Christina and @Astro_Jessica are scheduled for a spacewalk together on Oct. 21. They recently talked about how their accomplishments are viewed in terms of being female astronauts. pic.twitter.com/yTJ0kVH40f
— Intl. Space Station (@Space_Station) October 4, 2019
Astronautki-instagramerki
Zobacz również: nie będzie pierwszego w historii spaceru w kosmosie kobiet. Bo nie wystarczyło dla nich kombinezonów
Mimo, że w kosmosie bywa różnie z zasięgiem sieci komórkowej, astronautki pozostają bardzo aktywne na Instagramie. "Nieczęsto udaje się obejrzeć swój dom z zewnątrz" - napisała Christina Hammock Koch.
Na profilu Jessici Mair można natomiast znaleźć jej pierwsze selfie w kosmicznym kombinezonie.
Zadowolenie z piątkowego spaceru wyraziła m.in. Kathy Sullivan, pierwsza w historii amerykańska astronautka, która odbyła spacer kosmiczny (11 października 1984 r.). "Miejmy nadzieję, że to będzie teraz normą" - powiedziała z kolei Tracy Caldwell Dyson, która trzykrotnie spacerowała w kosmosie.
Był to czwarty spacer w kosmosie Koch, która odbywa 11-miesięczną misję. Ma to być najdłuższa misja kobiety w kosmosie w historii.
Dla Mair był to pierwszy kosmiczny spacer. Została ona 228. osobą na świecie i 15 kobietą, która odbyła spacer kosmiczny.
Zobacz również: Polacy chcą udowodnić, że... Ziemia jest płaska
Zobacz również: "Człowiek by nie wytrzymał takich przeciążeń". Eksperci o nagraniach z UFO ujawnionych przez US Army
Pierwszym człowiekiem, który - 18 marca 1965 r. - wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną, był radziecki kosmonauta Aleksiej Leonow. Leonow zmarł w ubiegły piątek w wieku 85 lat. Kosmiczny spacer Leonowa w czasie lotu statku Woschod 2 trwał zaledwie 12 minut. Kosmonauta oddalił się od statku na odległość 5 metrów, ubezpieczany liną z kablem telefonicznym.
W następnych latach wychodzenie w kosmos stało się zwykłym zajęciem kosmonautów na orbicie, ale to właśnie eksperyment Leonowa pokazał, że człowiek w specjalnym skafandrze może przebywać w otwartej przestrzeni kosmicznej.
Kilka tygodni po Leonowie - 3 czerwca 1965 roku - amerykański kosmonauta Edward Whitte wyszedł na 20 minut z kabiny statku Gemini, połączony z nim przewodem tlenowym i wyposażony w silniczek sterujący.
Pierwszą kobietą, która odbyła spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej, była Swietłana Sawicka (25 lipca 1984 r).
Czytaj więcej