Sejm potępił "akty nienawiści antykatolickiej", Kidawa-Błońska była "za". "Omyłkowo"
"Sejm Rzeczypospolitej zdecydowanie potępia wszystkie akty nienawiści i pogardy antykatolickiej" - brzmi jedna z ostatnich uchwał, jaką przyjął Sejm VIII kadencji. Spośród 282 głosujących "za", było tylko 11 posłów PO-KO. W tym Małgorzata Kidawa-Błońska. "Omyłkowo, złożyłam wniosek o wprowadzenie zmiany w protokole" - tłumaczy wicemarszałek Sejmu.
Poselski projekt uchwały wpłynął do Sejmu 13 czerwca tego roku. Pod koniec lipca projekt poparła komisja kultury i środków przekazu.
Uchwała potępiająca ataki na księży
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia wszystkie akty nienawiści i pogardy antykatolickiej i wzywa do ich potępienia wszystkie podmioty życia publicznego: państwa i organizacje międzynarodowe, władze publiczne i ośrodki opinii społecznej" - głosi uchwała.
Podczas drugiego czytania projektu posłanka Anna Sobecka (PiS) powiedziała, że uchwała realizuje prawo należne wspólnotom i osobom uczestniczącym w życiu katolickim do szacunku i solidarności w sytuacji, gdy są przedmiotem nienawiści i pogardy.
- Morderczy atak na księdza Bakalarczyka, pobicie księdza prałata Ziejewskiego i zakrystianina w jego parafii. Atak w Turku. Wszystkie były motywowane nienawiścią do Kościoła - powiedziała.
"Kościół w Polsce nie jest prześladowany"
Poseł Wojciech Król (PO-KO) podkreślił, że jego ugrupowanie nie pochwala przemocy wobec katolików i chrześcijan w żadnym miejscu na świecie. - Podobnie jak nie pochwalamy przemocy wobec protestantów, cyklistów, nauczycieli czy artystów. Bowiem nie pochwalamy przemocy wobec nikogo i to jest najważniejsze - powiedział.
Jednocześnie poseł podkreślił, że Kościół w Polsce nie jest prześladowany.
- Czy naprawdę uważacie państwo, że w kraju, w którym duchowni zapraszani są na każdą miejską, wiejską, państwową uroczystość, kropią święconą wodą skwer, chodnik, autobusy, radiowozy, utrzymywani są z dobrowolnych datków wiernych, i na pewno ustąpiono by im miejsca w autobusie, gdyby do niego wsiedli. Czy naprawdę uważacie, że w naszym kraju Kościół jest prześladowany? Że spotyka się z notoryczną nienawiścią i pogardą? - pytał Król.
Ośmioro posłów "przeciw"
W środę uchwałę przyjął Sejm. W głosowaniu brało udział 299 posłów, gdyż parlamentarzyści klubu PO-KO wyjęli karty. 11 z nich było jednak "za" - w tym Piotr Cieśliński, Kornelia Wróblewska, Małgorzata Niemczyk, Bożena Kamińska czy Małgorzata Kidawa-Błońska.
"W tej sprawie zagłosowałam omyłkowo, dlatego złożyłam wniosek do Marszałek Sejmu o wprowadzenie zmiany w protokole" - tłumaczyła w czwartek Kidawa-Błońska.
W tej sprawie zagłosowałam omyłkowo, dlatego złożyłam wniosek do Marszałek Sejmu o wprowadzenie zmiany w protokole
— M. Kidawa-Błońska (@M_K_Blonska) October 17, 2019
Za uchwałą głosowało w sumie 282 posłów, a 8 było przeciw - Katarzyna Lubnauer, Krzysztof Mieszkowski, Monika Rosa, Adam Szłapka (wszyscy PO-KO), Joanna mihułka, Ryszard Petru, Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!) oraz Michał Mazowiecki (PSL).
Dziewięcioro posłów wstrzymało się od głosu.
Czytaj więcej