Tuż przed szczytem ostatniej szansy nie ma porozumienia ws. brexitu
W środę wieczorem wciąż nie było gotowego porozumienia ws. brexitu, ale dyplomaci, którzy wysłuchali sprawozdania z postępu rozmów od głównego negocjatora Michela Barniera, oceniali rozwój wypadków jako pozytywny.
Nie będzie w środę w nocy porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie warunków brexitu - podała w środę wieczorem stacja BBC, powołując się na źródła w brytyjskim rządzie.
Posiedzenie ambasadorów 27 państw UE, którzy oceniają przed szczytem UE postępy w rozmowach nad brexitem, było w środę przekładane trzy razy. Ostatecznie zamiast o godz. 14 rozpoczęło się wieczorem, po godz. 19.
Według źródeł, na które powołuje się AFP, wszystkie problematyczne kwestie zostały rozwiązanie poza sprawą wysokości stawek podatku VAT w Irlandii Północnej.
ZOBACZ WIĘCEJ: "Za 7-8 godzin wszystko powinno być jasne". Tusk o brexicie
Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami wiąże się to z tym, że formalnie Irlandia Północna pozostawałaby w obszarze celnym Zjednoczonego Królestwa, ale w praktyce miałyby tam zastosowanie reguły unii celnej UE.
Nierozwiązane kwestie i problemy powstrzymują przed ogłoszeniem porozumienia
Prezydent Francji Emmanuel Macron, który spotkał się w Tuluzie w południowo-zachodniej Francji, z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, wyrażał optymizm co do zawarcia porozumienia.
- Chcę wierzyć, że umowa jest w tracie finalizowania i będziemy mogli ją zatwierdzić jutro - mówił na popołudniowej konferencji prasowej francuski przywódca. Z kolei Merkel oceniła, że rozmowy są na ostatniej prostej.
Według źródeł brytyjskich, na które powołuje się Reuters, są jeszcze nierozwiązane kwestie oraz problemy, również w Londynie, które powstrzymują przed ogłoszeniem porozumienia.
ZOBACZ WIĘCEJ: Elżbieta II zbiera na brexit. Oszustwo "na królową"
Wcześniej w środę trwały rozmowy na Downing Street w sprawie zapewnienia wsparcia dla umowy, którą negocjuje rząd Borisa Johnsona. Niechętnie na nowe warunki patrzy północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP), która konsekwentnie powtarza, że nie zgodzi się na granicę regulacyjną między Irlandią Północną a resztą Wielkiej Brytanii.
Rozpoczynający się w czwartek dwudniowy szczyt UE jest uważany za ostatnią szansę na zawarcie porozumienia, aby możliwe było wyjście Wielkiej Brytanii z UE w planowanym terminie, czyli 31 października.
Czytaj więcej
Komentarze