Jak takie przedmioty znalazły się na Saremie? - To zagadka - odpowiada Mägi. Przypuszcza jednak, że mogło mieć to związek z pewnego rodzaju przymierzami, zawieranymi przez szwedzko-duńskie rodziny królewskie z lokalnymi potentatami na Saremie.
Dotychczas uważano – przypomniała, że dopiero kilka wieków później lokalna kultura z terenów dzisiejszej Estonii, częściowo Łotwy oraz wybrzeża Finlandii zaczęła upodabniać się do tej ze wschodniej Skandynawii.
W sferze militarnej "importy skandynawskie" na terenach zamieszkałych przez ludy bałtycko-fińskie zintensyfikowały się w ósmym stuleciu. Ogromna część broni na terenach Estonii i Finlandii przynależała do skandynawskiego kręgu kulturowego, tj. tego samego typu uzbrojenia albo ozdób wojowników, charakterystycznych dla środkowej Szwecji czy szwedzkiej wyspy Gotlandia. Niektóre zaś specyficzne, fińsko-estońskie cechy biżuterii wojowników, pochodziły z epoki wikingów.
- To (ostatnie) znalezisko z Saremy wskazuje, że procesy te mogły rozpocząć się wcześniej - zwróciła uwagę estońska archeolog.
Bransoleta z Saremy trafiła do muzeum w Kuressaare
Opaska czy obroża o wyszukanym kształcie - przypomniała Mägi - została też znaleziona na terenach południowo-zachodniej Finlandii, która miała więcej wpływów skandynawskich niż nadmorska część Estonii. Z kolei bransoletę porównywalną do tej z Saremy (o wadze 175 g), znaleziono także na terenach Polski. - Takich znalezisk nie było na terenie krajów bałtyckich – zaznaczyła estońska badaczka.
Bransoleta z Saremy (zwanej dawniej Ozylią) już trafiła do muzeum w Kuressaare - stolicy wyspy. Jak powiedział skarbnik Muzeum Saremy Priit Kivi, jeszcze w tym roku powinno zostać zorganizowane wydarzenie, podczas którego to cenne znalezisko zostanie pokazane. W przyszłości kopia bransolety będzie częścią nowej stałej wystawy muzealnej.
Komentarze