Nie żyje Jan Kobuszewski. Aktor miał 85 lat. "Żegnaj, Piękny Człowieku"
W sobotę rano zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy oraz artysta kabaretowy Jan Kobuszewski. Miał 85 lat. Rodzina, aktorzy i osoby publiczne wspominają zmarłego w mediach społecznościowych. "Wybitny, genialny", "jeden z najwspanialszych polskich aktorów w historii" - czytamy.
Informację o śmierci aktora przekazała dyrekcja stołecznego Teatru Kwadrat, który przebywa na gościnnym tournee w Holandii.
Agnieszka Osiecka nazywała Jana Kobuszewskiego "zmarnowanym Chaplinem polskiego kina", wielu określało go mianem "największego aktora komediowego w Polsce". Zagrał pamiętnego majstra w kabarecie "Dudek" i przezabawnego Pana Janka w Kabarecie Olgi Lipińskiej.
Jan Kobuszewski ur. 19 kwietnia w 1934 r. w domu przy ul. Nadwiślańskiej 3 na warszawskim Nowym Bródnie. Jego ojcem był Edward Kobuszewski, a matką - Alina z Kowalskich. Jan miał dwie starsze siostry - urodzoną w 1920 r. Marię i półtora roku młodszą od niej Hannę.
W 1952 r., "świetnie przygotowany ponownie stawił się na egzamin" w warszawskiej PWST i dostał się bez problemu. Studia aktorskie ukończył w 1956 r. W tym samym roku - 21 stycznia - zadebiutował rolą dyplomową Cara Dormindonta w "Żołnierzu i biedzie" Samuela Marszaka na scenie Teatru Młodej Warszawy, w którym występował przez dwa sezony, by następnie na rok przenieść się do Teatru Klasycznego.
Kobuszewski przez ponad 20 lat pracował w teatrach dramatycznych: w latach 1958-64 i 1969-75 grał w warszawskim Teatrze Polskim, w okresie 1964-69 występował w Teatrze Narodowym, sezon 1975-76 spędził w Teatrze Nowym w Łodzi.
Wielokrotnie odznaczany
W 1976 r. - jak się okazało do końca kariery scenicznej w 2013 r. - związał się z Teatrem Kwadrat w Warszawie. Do dokonań Kobuszewskiego na tej scenie należą, m.in.: Rotmistrz w "Damach i huzarach" Aleksandra Fredry (1977), tytułowy "Wstrętny egoista" Francoise Dorin (1977) w jego reżyserii, Człowiek ze sztuki "Czy zna pan Mleczną Drogę" Karola Wittlingera (1979) czy tytułowy "Czarujący łajdak" Pierre'a Chesnota (1985) we własnej reżyserii.
W ostatnich dekadach w Teatrze Kwadrat współpracował m.in. z Marcinem Sławińskim, u którego zagrał Elwooda Dowda w spektaklu "Mój przyjaciel Harvey" (1995, 2006) i Anioła Stróża w "Przyjaznych duszach" Pam Valentine (2008). Wcielił się w postać Spriggsa w "Złodzieju" Erica Chappella w reż. Janusza Majewskiego (2001). W 2003 r. powrócił do repertuaru klasycznego i wystąpił w roli Pantalona w "Słudze dwóch panów" Carla Goldoniego w insc. Waldemara Matuszewskiego.
Aktor otrzymał wiele odznaczeń. W 1975 r. przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi, w 1979 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1998 r. - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998). W 2012 r. odznaczono go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej".
W 1981 r. wręczono mu Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, a w 2006 r. - Złoty Medal - Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 1977 r. w jego ręce powędrował Złoty Ekran, a w 2005 r. - SuperWiktor. Rok wcześniej odcisnął też swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. W 2016 r. Jan Kobuszewski otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida - "Dzieło Życia", przyznawaną za całokształt twórczości.
"Żegnaj, Piękny Człowieku"
W mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów wspominających zmarłego aktora. Pożegnali go m.in. prezydent Andrzej Duda czy Janina Ochojska.
Odszedł Pan Jan Kobuszewski. Jakiś ciepły promyk zgasł. RiP pic.twitter.com/OxK3om1R8e
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) September 28, 2019
Żegnaj, Piękny Człowieku. Byłeś jednym z pierwszych aktorów, jakich świadomie poznałem jako dziecko przyjeżdżające czasem do Polski. Nauczyłem się od Ciebie wiele, ale przede wszystkim tego, że Życie trzeba zawsze traktować z lekkim usmiechem. Wężykiem Jasiu... pic.twitter.com/fOFRrar3c5
— Redbad 🇵🇱|🇳🇱 (@Klyn_Komar) September 28, 2019
Wybitny, genialny, obecny w domu nas wszystkich od zawsze, przestała bić wazna część serca polskiej kultury. Jan Kobuszewski zawsze w naszej pamięci!
— PPiechna-Więckiewicz (@PaulinaPiechna) September 28, 2019
Ze smutkiem przyjęłam informację o odejściu Jana Kobuszewskiego, jednego z najwspanialszych polskich aktorów w historii. Znam wszystkie jego sztuki teatralne, filmy, wystąpienia z Kabaretem Dudek i Kabaretem Starszych Panów. Jego twórczość będzie bawiła jeszcze wiele pokoleń. pic.twitter.com/cssLdx18OW
— Janina Ochojska (@JaninaOchojska) September 28, 2019
Dziś rano odszedł Jan Kobuszewski - wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek. 19 kwietnia aktor świętował 85. urodziny.
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) September 28, 2019
fot. Rafał Guz/PAP pic.twitter.com/IJZGZpGD5s
Kobuszewski był wujem Wiktora Zborowskiego. Córki znanego aktora (Hanna i Zofia - red.) również wspominały go w mediach społecznościowych.
"Rozśmieszał do łez"
- Jan Kobuszewski został zapamiętany przede wszystkim jako aktor komediowy, aktor kabaretowy, aktor satyryczny i myślę, że wszyscy go kochaliśmy przede wszystkim za tę twórczość. W wielu swoich produkcjach kabaretowych czy satyrycznych rozśmieszał do łez i tego będzie nam brakowało - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który w sobotę w Gdyni wziął udział w jednej z dyskusji na Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci".
- Mało jest takich ludzi, którzy z taką klasą i z takim wysokim poziomem kultury potrafił nas rozśmieszać. Często dzisiaj - w satyrze czy w kabarecie - mamy taki prymitywny rechot z niezbyt wybrednych żartów, natomiast Jan Kobuszewski był arystokratą satyry i kabaretu polskiego. Takich ludzi jest niewielu i myślę, że to jest bardzo duża strata dla polskiej kultury - podkreślił Sellin.
Wiceszef MKiDN zwrócił uwagę, że Kobuszewski był również wybitnym aktorem teatralnym. - Warszawskie teatry go dobrze znały i na wielu deskach warszawskich teatrów występował i to jest też dla życia teatralnego bardzo duża strata - dodał.
Pytany o najważniejszą i najbliższą mu rolę Jana Kobuszewskiego Sellin odpowiedział, że były to jego występy w kabarecie Olgi Lipińskiej. - Myślę, że Jan Kobuszewski dał się przede wszystkim zapamiętać z tej roli, ale oczywiście nie jest to rola jedyna - ocenił wiceminister kultury.
Czytaj więcej