Zażalenie prokuratury na brak aresztu dla byłej prezes Wisły Kraków

Polska
Zażalenie prokuratury na brak aresztu dla byłej prezes Wisły Kraków
CBŚP

Prokuratura złożyła zażalenia na decyzje sądu o niezastosowaniu tymczasowego aresztu wobec Marzeny S.-C., byłej prezes Wisły Kraków, oraz Roberta S., b. wiceprezesa klubu - poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowa Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Marzena S.-C. i trzy inne osoby w przeszłości zasiadające we władzach Wisły Kraków lub powiązane ze środowiskiem kibiców klubu są podejrzane m.in. o uczestniczenie w grupie przestępczej. Mieli oni dokonać nadużyć oraz wyrządzić straty finansowe na niekorzyść spółki Wisła Kraków na łączną kwotę około 10 mln zł.

 

Prokuratura Regionalna w Poznaniu, prowadząca postępowanie w tej sprawie, wystąpiła do sądu o tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące trojga podejrzanych, w tym byłej prezes klubu.

 

12 września sąd odrzucił wnioski śledczych i zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i poręczeń majątkowych w wysokości od 20 do 100 tys. zł.

 

Zażalenie prokuratury

 

Z informacji przekazanych przez rzecznika Sądu Okręgowego w Poznaniu wynika, że sąd rozpatrujący wniosek o areszt uznał duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych podejrzanym czynów, jednak nie zdecydował się na zastosowanie tymczasowego aresztu.

 

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu Anna Marszałek poinformowała w poniedziałek, że prokuratura złożyła zażalenie na decyzje sądu dotyczące dwójki podejrzanych - Marzeny S. -C. i Roberta S.

 

"Sąd nie przyjął, że zachodzi obawa matactwa, my się z tym nie zgadzamy. Zarzuciliśmy niewłaściwą wykładnię przepisu 258 par. 2 Kodeksu Postępowania Karnego" - powiedziała prokurator Marszałek.

 

Wszystkim podejrzanym w tej sprawie grozi do 10 lat więzienia. Zagrożenie surową karą jest - zgodnie z przepisami - jedną z przesłanek do zastosowania tymczasowego aresztowania.

 

- W tym przypadku sąd uznał, że taka przesłanka zachodzi, natomiast z drugiej strony tego środka nie zastosował - powiedziała Marszałek.

 

"Areszt mógłby spowodować niebezpieczeństwo dla zdrowia podejrzanego"

 

Jednocześnie rzecznik poinformowała, że śledczy zrezygnowali z zażalenia na brak aresztu dla Anny M.-Z., żony Grzegorza Z., współkierującego grupą kibiców Wisły. Jak wyjaśniła prokurator, w tym przypadku zastosowanie aresztu mogłoby "spowodować poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia podejrzanego lub jego rodziny".

 

- W toku posiedzenia przed sądem, materiał dowodowy został uzupełniony o dokumentację, która dała podstawy do przyjęcia, że takie okoliczności zachodzą, zwłaszcza jeżeli chodzi o rodzinę podejrzanej - tłumaczyła prokurator.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie