Borys-Szopa: eliminowanie nieuczciwych podmiotów z rynku pracy jest powinnością rządu

Polska
Borys-Szopa: eliminowanie nieuczciwych podmiotów z rynku pracy jest powinnością rządu
PAP/Paweł Supernak

- Nieuczciwa konkurencja, zatrudnianie pracowników na czarno to nie tylko łamanie prawa, ale też przeszkoda w rozwoju legalnie działających firm - wskazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Jak zaznaczyła, powinnością rządu jest eliminowanie nieuczciwych firmy z rynku pracy.

Minister uczestniczyła w poniedziałek w zabrzańskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w uroczystej inauguracji Tygodnia Przedsiębiorcy, podczas którego promowane są legalne formy zatrudnienia. Borys-Szopa, wieloletnia działaczka Solidarności i była główna inspektor pracy zaznaczyła, że ten temat jest jej szczególnie bliski. Jak mówiła, od lat obserwuje, jak zmienia się rynek pracy i w jaki sposób przedsiębiorcy muszą mierzyć się w nowymi wyzwaniami, aby się rozwijać.

 

- Niewątpliwie przeszkodą w rozwoju firm jest nieuczciwa konkurencja. Podmioty zatrudniające pracowników na czarno przede wszystkim łamią prawo, wykorzystują pracowników, ale jednocześnie działają na niekorzyść przedsiębiorców, działających w uczciwy, etyczny sposób. Na to nigdy nie będzie zgody naszego rządu - oświadczyła.

 

- Naszą powinnością jest wyeliminowanie takich nieuczciwych podmiotów z rynku pracy, po to, by przedsiębiorczość w Polsce dalej rozwijała się z poszanowaniem prawa - podkreśliła.

 

"Rząd odnosi się do przedsiębiorców z dużym szacunkiem"

 

Jak przekonywała, rząd odnosi się do przedsiębiorców "z dużą odpowiedzialnością i szacunkiem". Przypomniała o inicjatywach, których celem jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Jedną z nich jest powołanie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw - instytucji, która ma poprawić relacje pomiędzy przedsiębiorcami a urzędami.

 

Minister przypomniała też m.in. o przyjęciu Konstytucji dla biznesu, pakiecie "Przyjazne państwo", pakiecie dla małych i średnich przedsiębiorstw, który objął prawie 50 uproszczeń w prawie podatkowym i gospodarczym i tzw. małym ZUS-ie, który wprowadził obniżone stawki dla najmniejszych firm.

 

- Oprócz tego podnosimy systematycznie płacę minimalną, wprowadziliśmy minimalną stawkę godzinową i przyjęliśmy przepisy, które zlikwidowały tzw. syndrom pierwszej dniówki, czyli regulację, która w bardziej skuteczny sposób przeciwdziała zatrudnieniu pracowników na czarno - powiedziała minister. Jak dodała, w ten sposób rząd wpływa na poprawę sytuacji pracowników, ale jednocześnie działa w interesie przedsiębiorców.

 

"Promujemy tych prowadzących uczciwą politykę zatrudnieniową"

 

Borys-Szopa przypomniała też, że w sobotę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki podpisał Pakiet dla Przedsiębiorców. To pięciopunktowy program zawierający propozycje takie jak: ulga w ZUS średnio 500 zł dla małych firm; ryczałtowy ZUS bez zmian dla firm o przychodach powyżej 10 tys. zł; podniesienie limitu przychodów dla podatku ryczałtowego i 9-proc. CIT-u oraz ponad 1 mld zł dla inwestorów.

 

- Promujemy tych prowadzących uczciwą politykę zatrudnieniową, zatrudniających pracowników zgodnie z literą prawa oraz z poszanowaniem ich godności i talentu, odpowiednio wynagradzając ich za pracę. Takie przedsiębiorstwa realnie dokładają cegiełkę do wzrostu gospodarczego Polski, do naszego lepszego życia - zaznaczyła minister. 

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie