Zaznaczył, że w najbliższych latach w wiek powyżej 75 lat będą wchodzić osoby z wyżu demograficznego po drugiej wojnie światowej, co będzie skutkowało skokowym wzrostem liczby osób w tym wieku. - Z drugiej strony są prognozy mówiące, że odsetek osób starszych w społeczeństwie będzie wzrastał. Do 2050 roku ponad 15 proc. obywateli to będą osoby w takim wieku - dodał Mucha.
"Jedno centrum na 100-120 tys. mieszkańców"
W związku z tym, podkreślił, "pojawia się kwestia zapewnienia oferty usług dla starszych obywateli, by mogli zachować sprawność i być w swych środowiskach domowych aktywni, a także kwestia odpowiedniego przygotowania jednostek ochrony zdrowia czy polityki społecznej".
Mucha wyjaśnił, że koncepcja Centrum Zdrowia 75+ składa się z dwóch filarów: pierwszy to sieć oddziałów geriatrycznych, drugi - sieć Centrów Zdrowia 75+, prowadzących opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową.
- Zgodnie z koncepcją przygotowywaną w Kancelarii Prezydenta, na poziomie powiatów mają być powoływane Centra Zdrowia 75+, jedno centrum na 100-120 tys. mieszkańców. Praca centów ma być skoordynowana przez odziały geriatryczne - wyjaśnił prezydencki minister.
Mucha zaznaczył, że koncepcja ta została przedstawiona na niedawnej konferencji, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. - Obecnie jesteśmy na etapie prac przygotowawczych i taka wielka systemowa zmiana to miałaby być ustawa, którą chcielibyśmy na początku przyszłego roku skierować do prac parlamentarnych - zapowiedział minister.
Docelowy koszt programu Centrum Zdrowia 75 plus to 1 mld 200 mln zł rocznie. Byłby to 1 proc. budżetu NFZ. Źródłem finansowania ma być budżet państwa.
Komentarze