Prostsze rozliczenie z fiskusem. Od stycznia indywidualne rachunki dla podatników
Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy będą mieli indywidualne rachunki, na które będzie się wpłacać m.in. PIT, VAT i CIT - poinformował pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.
Koch ocenił, że wprowadzenie od 1 stycznia 2020 roku dla podatków PIT, VAT i CIT oraz innych należności niepodatkowych, tzw. indywidualnych rachunków podatnika będzie swego rodzaju rewolucją dla podatników. Zmiana oznacza, że każda płatność zobowiązania wobec fiskusa związana z tymi podatkami ma być realizowana przez podatnika na jego indywidualny rachunek podatkowy.
Prostsze rozliczenia
- To rachunek wirtualny oparty na koncepcji rachunków "mass collectowych", prowadzony przez Narodowy Bank Polski. Wdrożenie tego rozwiązania znacząco uprości podatnikom rozliczenia z fiskusem. Z punktu widzenia administracji zmiana istotnie uprości procesy rozliczeniowe, w ramach których identyfikujemy płatność, wiążemy ją z podatnikiem i weryfikujemy, czy jego zobowiązania są regulowane, czy nie – powiedział pełnomocnik.
Jak wyjaśnił, w praktyce docelowo do każdego podatnika będzie przypisany jeden rachunek, na który podatnik będzie wpłacał swoje zobowiązania – bez względu na to, jakiego podatku będą one dotyczyć.
Ponadto, jak poinformował Koch, resort finansów "intensywnie pracuje" nad wdrożeniem e-urzędu skarbowego.
- To koncepcja wdrożenia w oparciu o portal podatki.gov.pl kompleksowej obsługi dla każdego podatnika w Polsce. Polega na tym, aby po pozytywnym uwierzytelnieniu się podatnika w oparciu w szczególności o profil zaufany, podatnik mógł dokonać wszystkich czynności (które wykonuje dziś w kontaktach z fikusem) przez portal, bez konieczności wychodzenia z domu – powiedział.
E-usługi
Zgodnie z planami resortu finansów, projekt będzie realizowany etapami, a pierwsze efekty – nowe e-usługi będą widoczne na przełomie tego i kolejnego roku.
- Będziemy integrować na tym portalu wszystkie e-usługi pozwalające na kompleksową obsługę podatnika w zależności od jego kontekstu. Po zalogowaniu użytkownik będzie mógł realizować swoje działania jako podatnik–osoba fizyczna, pełnomocnik przedsiębiorstwa, notariusz, czy komornik. W e-urzędzie zintegrowane zostaną także nasze aplikacje służące do wysyłania plików JPK, czy deklaracji. Częścią tego portalu ma być także platforma Twój e-PIT, aby za jego pomocą podatnik miał dostęp do pełnej historii swoich rozliczeń, wpłat, decyzji, czy wniosków – powiedział.
Dodał, że na realizację projektu MF ubiega się o dofinansowanie z funduszy unijnych. Całkowity koszt projektu określony został na poziomie ok 121 mln zł, z czego wnioskowany procent dofinansowania ze środków UE wynosi 84,63 proc.
Czytaj więcej
Komentarze