Wywóz śmieci coraz droższy. "W jednej z gmin stawki wzrosły blisko trzykrotnie"
- Za każdą osobę płacimy 32 złote miesięcznie. Jest nas czwórka. Wcześniejsza cena wynosiła 8 złotych - powiedziała reporterowi "Wydarzeń" mieszkanka podwarszawskich Marek. To właśnie na Mazowszu wywóz śmieci drożeje najszybciej. W skali kraju, 60 proc. gmin podniosło lub planuje podnieść ceny za te usługi.
- Wzrost opłat płaconych przez mieszkańców za odbiór śmieci rozpoczął się w 2017 r., a potem z roku na rok był coraz większy. W latach 2018-2019 ponad 60 proc. gmin podniosło lub planuje zwiększyć ceny - mówił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał, prezentując wyniki "Raportu z badania rynku usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w gminach miejskich w latach 2014-2019".
- Na uwagę zasługuje sytuacja Mazowsza, gdzie podwyżki były największe, a w jednej z gmin stawki wzrosły blisko trzykrotnie - dodał.
Jak wynika z raportu, najwięcej płacą lub będą musieli zapłacić mieszkańcy woj. mazowieckiego w gminach: Józefów, Marki i Otwock (32 zł za odpady segregowane i 65 lub 63 za niesegregowane). Najniższe stawki są w Białymstoku (5 i 11 zł) oraz Stalowej Woli (6 i 12 zł).
- Dysponujemy własną spalarnią i sortownią - tłumaczy Urszula Boublej, rzecznik prezydenta Białegostoku.
"Na cenę wpływa wiele czynników"
Głównym powodem wzrostu cen w większości gmin jest brak konkurencji. Na rynku działa niewiele firm zajmujących się wywozem śmieci. Rosną również koszty przetwarzania i składowania odpadów.
Na podwyżki wpłynęły także zmieniające się przepisy. Dodatkowe kontenery na różne rodzaje śmieci w praktyce oznaczają dodatkowe kursy dla śmieciarek.
- Na cenę wpływa wiele czynników. Między innymi to, że frakcje muszą być odbierane odrębnie - wyjaśnia Marta Smal-Chudzik z Urzędu Miasta w Lublinie.
Według unijnego prawa, w 2020 roku gminy mają obowiązek odzyskiwać z odpadów 50 procent surowców wtórnych.
Czytaj więcej
Komentarze