Gigantyczne pożary w Amazonii widoczne z kosmosu. Prezydent Brazylii oskarża organizacje pozarządowe
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zasugerował w środę, że to organizacje pozarządowe mogą stać za pożarami lasów deszczowych w Amazonii. Brazylijski instytut badań kosmicznych INPE alarmuje, że skala pożarów w tym regionie w bieżącym roku znacznie wzrosła.
Zdaniem Bolsonaro "wszystko wskazuje", że to organizacje pozarządowe "podkładają ogień" w lasach. Nie podał żadnych dowodów, a wskazał jedynie, że jego rząd odciął finansowanie NGO, co może być motywem działania organizacji. Zdaniem prezydenta przedstawiciele organizacji pozarządowych mogą podpalać lasy, by postawić władze w złym świetle. - Tym ludziom brakuje pieniędzy - dodał.
Prezydent jednocześnie zapewnił, że jego administracja działa w celu opanowania pożarów w lasach amazońskich, które w tym roku osiągnęły rekordową liczbę. Bolsonaro podkreślił też, że obecnie zadaniem władz jest ustalenie odpowiedzialnych za pożary, "jeśli tacy są". I podkreślił, że NGO działające w Amazonii "reprezentują obce interesy".
The Amazonia is burning.
— نور ناليشا (@nlsyshf_) August 21, 2019
It provides over 20% of the Earth’s oxygen. #PrayforAmazonas pic.twitter.com/d6hriYhNdT
Dąży do likwidacji obszarów chronionych
Agencja Reutera zauważa, że wypowiedź Bolsonaro o organizacjach pozarządowych na pewno ściągnie na niego ostrą krytykę osób zaniepokojonych działaniami brazylijskich władz wobec amazońskich lasów deszczowych. Obszar ten nazywany jest "płucami Ziemi" i ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa klimatycznego. W Brazylii znajduje się ponad 60 proc. amazońskich lasów.
Obecny prawicowy prezydent Brazylii, sceptycznie podchodzący do problemów ochrony środowiska, stawia na rozwój Amazonii, dąży do likwidacji wszystkich obszarów chronionych na tym obszarze, a państwom wyrażającym obawy wylesianiem regionu radził zająć się własnymi sprawami - zauważa Reuters.
Startując w 2018 roku w wyborach prezydenckich, Bolsonaro zobowiązał się wobec szczodrze finansujących jego kampanię wielkich brazylijskich właścicieli ziemskich i hodowców bydła, że otworzy dla nich dziewicze tereny Amazonii.
The Amazon has been burning for 3 weeks, and I’m just now finding out because of the lack of media coverage. THIS IS ONE OF THE MOST IMPORTANT ECOSYSTEMS ON EARTH. SPREAD AWARENESS #PrayforAmazonia pic.twitter.com/HHVnaM66VV
— 𝓉𝓎𝓁𝑒𝓇 (@tyswizzlee) August 20, 2019
Liczba pożarów wzrosła o 83 proc.
Brazylijski państwowy instytut badań kosmicznych INPE, który korzystając ze zdjęć satelitarnych prowadzi statystyki na temat pożarów, poinformował we wtorek, że w tym roku liczba pożarów w całym kraju wzrosła o 83 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2018, a dotyczy to głównie Amazonii. Za główne przyczyny pożarów uznaje się wylesianie i suszę.
Od stycznia do sierpnia w całej Brazylii zarejestrowano blisko 73 tys. pożarów; w tym samym okresie roku 2018 było ich niecałe 40 tys. Według INPE pożary są dużo częstsze w stanach, na których terenie znajdują się lasy deszczowe.
Tylko w ostatnim tygodniu na zdjęciach satelitarnych wykryto 9,5 tys. nowych pożarów w lasach, głównie w Amazonii. Na zdjęciach m.in. widać, że północny stan Roraima spowity jest chmurą ciemnego dymu.
Dym pochodzący z płonących lasów całkowicie zasnuł niebo w oddalonym o 2,7 tys. km Sao Paulo.
A beautiful picture of São Paulo Nightlife.
— M A Z (@ch1minssi) August 20, 2019
No. It isn’t.
This is São Paulo at 3pm!
Smoke from the Amazon fire blocked out the sun.
The planets lung has been burning for 3 weeks and I found out today.
Please raise awareness.#PrayforAmazonia #ARMYHelpThePlanet pic.twitter.com/07fnleosEw
I still can't believe the fact that this was São Paulo yesterday at 3PM (!!!!) due to all the smoke#AmazonRainforest pic.twitter.com/wTDPhISWcc
— Lavy (@lavyfrank) August 21, 2019
#PrayforAmazonas
— abhishekb (@abhishekb22) August 21, 2019
Smoke from Burning Amazon Turns São Paulo Afternoon into Midnight.
This is getting worse. pic.twitter.com/QWX2vPHzMx
Amazonia is burning for 16 days and no one cares. In São Paulo (it's 2700 km away from Amazonia) sky is dark bc of this. Yesterday Iceland said goodbye to Okjökull glacier (melted bc of climat changes). This shit is happening and people still will say climat changes don't exist? pic.twitter.com/T2Jb3LYBGs
— Nαтαℓια ¦| 𝔹𝕠𝕣𝕕𝕖𝕒𝕦𝕩 🦁❤️🌱 (@huraoptymizm) August 21, 2019
Wzrost tempa wylesiania
Instytut niedawno informował, że w czerwcu tempo wylesiania w Brazylii wzrosło o 88 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Również w lipcu tempo wylesiania wzrosło - było już prawie cztery razy szybsze niż w lipcu roku ubiegłego. Prezydent oskarżył jednak INPE o fałszowanie danych i domagał się, by instytut przed publikacją konsultował się z jego rządem, by uniknąć "złej reklamy dla Brazylii".
Cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel INPE Alberto Setzer podkreślił, że w Amazonii tego roku nie dochodzi do żadnych nadzwyczajnych zjawisk pogodowych, w związku z czym nie można znacznego wzrostu skali pożarów wytłumaczyć wyłącznie porą suchą czy zjawiskami naturalnymi.
- Pora sucha stwarza dobre warunki (...) dla rozprzestrzeniania się ognia, ale wywołanie pożaru to działanie człowieka, celowe lub przypadkowe - dodał Setzer.
I just learnt via twitter the amazonia has been burning up since three weeks ago, nobody talks about it though. We are so doomed for giving the blind eye to such an tragedy #PrayforAmazonas pic.twitter.com/CEct1aurYg
— Simone #3yearswithBlackPink (@Simvare) August 21, 2019
The Amazon Rainforest has been burning for weeks, but I'm only just hearing about it! Amazonia contains 20 percent of the world's fresh water and provides 20 percent of the air we breathe. As far as I can tell, Brazil has done nothing yet to stop the fires. #PrayforAmazonia pic.twitter.com/PfyDqAI0RS
— aw_aw (@jjandoog) August 21, 2019
It's the Mother Earth in crisis right now. The largest rain forest on the planet is on fire. Excuse me where's the media?#Amazonia #savetheamazon @LeoDiCaprio @BBCBreaking @BBC @BBCWorld @CNN pic.twitter.com/MUpIuhh69b
— Prakhyath (@PrakhyathTeddy) August 21, 2019
Czytaj więcej