- Jeśli PO wykaże dobrą wolę, to negocjacje ws. paktu senackiego się udadzą - powiedział w środę przed rozmowami z Koalicją Obywatelską nt. porozumienia w sprawie startu do Senatu wiceszef sztabu lewicowego komitetu Krzysztof Gawkowski. Nadzieję na porozumienie wyrazili również przedstawiciele KO.
Jak podkreślił przed rozpoczęciem spotkania sekretarz generalny Wiosny i wiceszef sztabu lewicowego komitetu Krzysztof Gawkowski, lista do Senatu mogłaby pokazać, że "w chwilach próby potrafimy jako opozycja się zjednoczyć".
- Idę z dobrym nastawieniem, z przekonaniem, że się dogadamy, a przede wszystkim z listą dobrych kandydatek i kandydatów w wyborach senackich (...). Jeżeli PO wykaże dobrą wolę, to na pewno się te negocjacje udadzą - ocenił.
Polityk przyznał jednocześnie, że ma co dobrej woli Platformy pewne wątpliwości, ponieważ przez trzy tygodnie nie zareagowała ona na apel lewicy o porozumienie w sprawie wyborów do Senatu.
W spotkaniu nie wziął udział PSL
Na uwagę jednej z dziennikarek, że w środowym spotkaniu nie bierze udziału PSL, sekretarz generalny Wiosny odparł, że spotkanie z tą partią miało już miejsce i pokazało ono dobrą wolę ludowców w sprawie zaproponowanego przez ugrupowania lewicowe paktu senackiego.
- Jeżeli będzie dobra wola ze strony Platformy, potrzebujemy, myślę, kilkudziesięciu minut, nawet nie godzin, żeby się porozumieć - ocenił Gawkowski.
Jak dodał, jeżeli do porozumienia nie dojdzie, lewica jest gotowa wystawić swoje kandydatki i kandydatów do Senatu.
Nadzieję na to, że uda się doprowadzić do porozumienia ws. list do Senatu wyraził również przed wejściem na popołudniowe spotkanie w siedzibie SLD, Robert Tyszkiewicz z zarządu PO, któremu na spotkaniu z przedstawicielami lewicy towarzyszą: prezydent Sopotu Jacek Karnowski i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
Propozycja "paktu senackiego"
Pod koniec lipca liderzy lewicowego porozumienia Włodzimierz Czarzasty (SLD), Robert Biedroń (Wiosna) i Adrian Zandberg (Lewica Razem) wystąpili z propozycją "paktu senackiego", który zakłada, że opozycyjne partie nie będą wystawiały przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. Zaproponowali jednocześnie spotkania w tej sprawie m.in. szefowi PO Grzegorzowi Schetynie i prezesowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.
W poniedziałek liderzy Lewicy przedstawili część swojej "drużyny" do Senatu. Biedroń, który kieruje sztabem Lewicy, zaznaczył jednocześnie, że w dalszym ciągu liczą na porozumienie z innymi ugrupowaniami opozycji w sprawie wyborów do izby wyższej polskiego parlamentu.
Czytaj więcej
Komentarze