Burze z gradem, ulewy i trąby powietrzne. Sprawdź długoterminową prognozę pogody
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: małopolskim, podkarpackim, lubelskim, śląskim, świętokrzyskim i południowo-wschodnich powiatach woj. mazowieckiego oraz podlaskiego. Jak podaje serwis twojapogoda.pl niewykluczone są również trąby powietrzne.
Na tych obszarach prognozowane są burze z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm. Porywy wiatru lokalnie osiągną prędkość do 120 km/h. Miejscami spadnie grad, który może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy.
W poniedziałek po południu silne burze objęły województwo podkarpackie. Według IMGW towarzyszą im opady deszczu około 10 mm/10 minut i grad. Prawdopodobnie w ich zasięgu występują silniejsze porywy wiatru około 80 km/h. Możliwa jest także trąba powietrzna.
Silne burze w tym objęły woj. #podkarpackie. Najsilniejsza obecnie przemieszcza się znad #Kolbuszowa w kierunku na #Biłgoraj. Na szlaku burz może dochodzić do nawałnic, nie można wykluczyć trąby powietrznej.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) August 12, 2019
Obserwujcie monitoringi burzowe na https://t.co/rlljxatFrb pic.twitter.com/tvNNvNgUxW
W woj. śląskim obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami - spadnie deszcz, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów wyniesie miejscami od 30 mm do 50 mm. W trakcie opadów deszczu wystąpią burze z porywami wiatru o prędkości do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h.
Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
Pierwsze burze zaczęły się pojawiać już w godzinach popołudniowych, a im bliżej wieczora, tym będzie ich więcej. W pasie od Śląska przez Kielecczyznę po Lubelszczyznę będą wędrować najpotężniej rozbudowane komórki burzowe. Nocą najwięcej będzie ich na południowym wschodzie oraz wschodzie.
16-dniowa prognoza
Burze powinny zakończyć się we wtorek.
W środę zmienne zachmurzenie z przewagą dużego i opady przelotne deszczu. Na południowym wschodzie opady mogą być intensywne. Temperatura maksymalna wyniesie 22 st. C. W czwartek na wschodzie pochmurno i opady deszczu. W centrum i na zachodzie pogodnie. Temperatura od 20 st.C do 24 st.C.
W piątek kolejne pogorszenie pogody. Niemal w całym kraju popada deszcz. Pogodnie do końca dnia tylko na północnym wschodzie. Temperatura od 21 do 23 st.C. W sobotę nadal dużo chmur w całym kraju ale opady deszczu opady tylko w centrum i na wschodzie. W niedzielę popraw aury. W całym kraju pogodnie i słonecznie. Będzie też wyraźnie cieplej, miejscami wręcz gorąco. Temperatura od 24 do 32 st.C. Wiatr w tym okresie zmienny, umiarkowany.
Ciśnienie do czwartku wzrośnie do 1005 hPa następnie w piątek obniży się do 999 hPa. W kolejnych dniach nieznacznie wzrośnie i w niedzielę osiągnie wartość 1001 hPa.
Czytaj więcej