Seniorzy pomogą w opiece nad noworodkami. Innowacyjny pomysł poznańskiego szpitala

Polska
Seniorzy pomogą w opiece nad noworodkami. Innowacyjny pomysł poznańskiego szpitala
Pexels/Public Domain

Już jesienią seniorzy w Poznaniu będą mogli tulić dzieci z oddziału noworodkowego szpitala im. Raszei w ramach programu "Senior maluszka tuli". Projekt ma być szansą dla noworodków na zmniejszenie stresu i lęku. Ma pomóc także rodzicom, i pracownikom szpitala w opiece nad dziećmi.

Jak tłumaczył poznański magistrat, na oddziale noworodkowym Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei znajdują się dzieci, które nie są codziennie odwiedzane.

"Powodów takiej sytuacji jest wiele: choroba rodziców, brak możliwości codziennego dojeżdżania do malucha czy nawet porzucenie noworodka. Efektem może być wzrastający stres i poziom lęku dziecka oraz obniżenie sprawności jego układu odpornościowego. Możliwe są także konsekwencje długofalowe, odbijające się negatywnie na rozwoju psychicznym dziecka" - podał magistrat.

Innowacyjny miejski projekt "Senior maluszka tuli" ma pomóc zarówno rodzicom, jak i pracownikom szpitala w opiece nad noworodkiem. Sposobem na rozwiązanie trudnej sytuacji jest pomoc starszych poznaniaków. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, będą spędzać czas z dzieckiem, opiekować się nim i tulić - oczywiście za zgodą rodziców i personelu szpitalnego.

 


Jak tłumaczyła koordynatorka wolontariuszy akcyjnych i PR Hospicjum Palium Barbara Grochal, nabór wolontariuszy do programu trwał do maja.

 

130 tysięcy chętnych


- Zainteresowanie było ogromne, ok. 130 tysięcy osób chciało wziąć udział w projekcie. Dzwonili do nas także ludzie młodzi, nie tylko z Poznania, ale z całej Polski - wskazała Grochal.

Jak dodała, poznańscy seniorzy, którzy zgłosili się do projektu, musieli najpierw przejść przez cały cykl szkoleń. Poznali m.in. topografię szpitala i organizację pracy na oddziale, ukończyli kursy BHP. W tajniki opieki nad noworodkami wprowadziły ich wykwalifikowane położne, które wyjaśniły, jak bezpiecznie zajmować się tak małymi dziećmi, jak je karmić i jak przytulać.

"Wolontariusze nauczyli się też zasad epidemiologicznych związanych z przebywaniem na oddziale noworodkowym, poznali psychologiczne aspekty pracy, a podczas pierwszych praktyk zapoznali się ze znajdującym się w szpitalu sprzętem i akcesoriami. Przed nimi jeszcze pełny zakres badań lekarskich - niezbędnych do tego, by móc pracować z noworodkami" - wskazali twórcy projektu.

Zgodnie z harmonogramem, program powinien ruszyć jesienią i wówczas seniorzy włączą się do opieki nad dziećmi.

Miejski projekt "Senior maluszka tuli" to efekt współpracy Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, Centrum Inicjatyw Senioralnych i pracowników Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei. Realizuje go Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie