Holender pobity w Indiach za kartę płatniczą w barwach tęczy. Sprawcy myśleli, że jest gejem
29-letni Holender został zaatakowany w Indiach po tym, jak zapłacił w kawiarni kartą płatniczą w barwach tęczy. Napastnicy skojarzyli wygląd karty z symbolem społeczności LGBTQ. Okazuje się, że karta wydawana przez jeden z holenderskich banków, nie ma nic wspólnego z mniejszościami seksualnymi.
Informację o ataku na klienta potwierdził bank Bunq, który od pewnego czasu wydaje karty płatnicze w barwach tęczy oraz firma Travel Assist, w której ubezpieczony był mężczyzna.
Według relacji holenderskich mediów, przebywający w Indiach na wakacjach 29-latek, został zaatakowany przez grupę mężczyzn, którzy myśleli, że jest gejem po tym, jak zapłacił rachunek w kawiarni kolorową kartą.
"Krzyczeli gej i inne obraźliwe określenia"
Napastnicy prawdopodobnie skojarzyli tęczowe kolory na karcie bankowej podróżnika z tęczową flagą, która jest używana jako symbol społeczności LGBTQ.
We received some terrible news today. One of our users was attacked in India after paying with his rainbow colored bunq card. We’d like to share our CEO Ali’s personal response with you: https://t.co/JmE1vp5J4A #SpreadLove pic.twitter.com/jS5gmzXcDJ
— bunq (@bunq) 8 sierpnia 2019
Mężczyźni najpierw obrażali Holendra homofobicznymi uwagami, a następnie zaatakowali go i pobili.
- Krzyczeli: "gej" i używali innych obraźliwych określeń - powiedział rzecznik Travel Assist w rozmowie ze stacją NOS.
W wyniku ataku Holender miał siniaki na twarzy i głowie. Trafił na obserwację do szpitala. Pomoc turyście zaoferował bank, którego karty używał.
"W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi"
"Jesteśmy zszokowani i oburzeni. Natychmiast skontaktowaliśmy się z naszym klientem, aby dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby mu pomóc" - przekazało kierownictwo banku w oświadczeniu.
Bank zaprzecza, jakoby wydawana przez nich karta była powiązana z symbolem mniejszości seksualnych. W oświadczeniu podkreślono, że kolory na karcie są ułożone inaczej niż te na tęczowej fladze i brakuje na niej koloru fioletowego.
"Jasne kolory na naszej karcie reprezentują szczęście i radość, które wszystkim ludziom na świecie kojarzą się z tęczą" - wyjaśniono.
Prezes banku Ali Niknam przyznał, że w przeszłości dostawał sugestie dotyczące zmiany wglądu karty na "mniej gejowski", jednak zostały one odrzucone.
"Jakby bycie gejem było czymś złym. (...) Zamiast nawoływać do gniewu i burzenia, chcielibyśmy wezwać wszystkich, by się objęli. Czarny, biały, żółty, fioletowy, wesoły, smutny, hetero, bi. W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi" - zaapelował Ali Niknam.
Czytaj więcej