Trzęsienie ziemi u wybrzeży Krety. Drżały także inne wyspy na Morzu Egejskim
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 wystąpiło w środę rano u wybrzeży greckiej wyspy Kreta - poinformował Instytut Geodynamiki Obserwatorium Narodowego w Atenach. Według wstępnych informacji nie ma ofiar w ludziach, ani znaczących szkód materialnych.
Ziemia zatrzęsła się o godz. 7:40 czasu lokalnego (godz. 6:40 w Polsce) na głębokości 66 km i 33 km na południe od Iraklionu (Heraklionu), głównego miasta tej największej greckiej wyspy.
Trzęsienie ziemi było odczuwalne również na innych wyspach na Morzu Egejskim, tam również nie zgłoszono żadnych szkód materialnych - informuje agencja AFP.
Ze względu na dużą głębokość "trzęsienie ziemi nie martwi sejsmologów" - powiedzieli eksperci w radiu Skai. Wystąpiło 12 dni po wstrząsach w okolicach Aten, które były silnie odczuwalne w stolicy Grecji, przeżywającej szczyt sezonu turystycznego. W wyniku tego trzęsienia odnotowano poważne zakłócenia w łączności telefonicznej. Jedna osoba została lekko ranna.
Możliwe są kolejne wstrząsy tektoniczne. Rejon Krety jest regularnie nawiedzany przez trzęsienia ziemi.
Grecja leży na głównych uskokach geologicznych i trzęsienia ziemi są tam częste, choć przeważnie bez ofiar.
W lipcu 2017 roku w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,7 na wyspie Kos w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego zginęły dwie osoby i odnotowano duże zniszczenia. W 1999 roku 143 osoby zginęły w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5,9 w Atenach i okolicy.
Czytaj więcej
Komentarze