Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że ta akcja "po prostu jest potrzebna". - Uważamy, ja i moi poprzednicy, że młodzież powinna o historii uczyć się nie tylko i wyłącznie na samych lekcjach, nie tylko i wyłącznie w szkole. Ta historia, pamięć o państwie, powinna być obecna także poza szkołą, powinna towarzyszyć tym młodym ludziom także na co dzień - ocenił szef MEN. Jak mówił, młodzi ludzie współcześnie kartek pocztowych raczej nie wysyłają, ale może dzięki tej akcji przypomną sobie, że jest taka forma komunikacji. - To pozwoli także państwu odczuć, że mimo upływu lat, mimo 75 lat od momentu, kiedy państwo walczyli o wolną Polskę tu, w Warszawie, także Ci najmłodsi pamiętają o was, pamiętają o polskiej historii i chcą, gdyby była taka potrzeba być podobni do was - mówił zwracając się do obecnych na sali Powstańców Warszawskich.
Ambasadorka akcji Agnieszka Więdłocha podkreśliła, że "ta kampania zrodziła się z miłości do ludzi, z miłości dla ludzi, dla tego, co się wydarzyło w naszym kraju".
"To co zrobiliście, sprawiło, że jesteśmy wolni"
Antoni Pawlicki, który również jest jednym z ambasadorów kampanii, zwracając się do powstańców warszawskich powiedział: "jesteśmy dumni, że możemy wziąć udział w uczczeniu was, że możemy wziąć udział w akcji, która umożliwia nam kontakt z wami, dialog z wami i umożliwia nam to, że możemy wam podziękować za to, co dla nas zrobiliście". - A to, co dla nas zrobiliście jest dla nas bardzo, bardzo ważne. Ta potworna ofiara, którą ponieśliście 75 lat temu, to zbudowało naszą świadomość narodową oraz to, co mamy w głowie dzisiaj. Sprawiło, że my jesteśmy dzisiaj wolni, nie tylko w fizycznym znaczeniu, że żyjemy w wolnym kraju, ale też, że jesteśmy wolni w środku - zaznaczył Pawlicki.
Partnerami strategicznymi IV edycji projektu są PKN ORLEN i Narodowy Bank Polski. Do grona Partnerów należą: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacja PZU, Poczta Polska, Totalizator Sportowy - właściciel marki LOTTO, Polskie Linie Lotnicze LOT, POLREGIO, Polska Grupa Energetyczna, Platige Image, Polskie Radio i Telewizja Polska.
Do Kapituły Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich przystąpili: Hanna Stadnik ps. "Hanka", wiceprezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, dyrektor TVP Historia - Piotr Legutko w imieniu prezesa Zarządu Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego, prezes Zarządu Polskiego Radia - Andrzej Rogoyski, dyrektor generalna koncernu Avon na Polskę i kraj Bałtyckie Anna Jakubowski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski, autor publikacji o historii Polski XX i XXI wieku Wojciech Roszkowski, pomysłodawca i autor programu "Historia bez cenzury" prof. Tomasz Okoń oraz ambasadorzy kampanii BohaterON - włącz historię!: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Maciej Zakościelny i Maciej Musiał.
Czytaj więcej
Komentarze