Sukces zbiórki na piec niezbędny niepełnosprawnym. Po materiale "Wydarzeń" pomogli widzowie Polsatu
Od piętnastu lat niepełnosprawni intelektualnie w Owińskach (woj. wielkopolskie) mogli wypalać swoje prace, które powstawały podczas zajęć terapii zajęciowej. Jednak pół roku temu piec, który im służył, zepsuł się. Na nowy brakowało wciąż 7 tysięcy złotych. Pomogli widzowie "Wydarzeń", którzy przekazali pieniądze po emisji materiału Stanisława Wryka. Zajęło im to... dziesięć minut. Dziękujemy!
Piec służył uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej w Owińskach przez 15 lat. W lutym, ze starości, odmówił posłuszeństwa. Był on ważnym elementem zajęć. Dzięki niemu mogli wyrabiać naczynia z gliny, które następnie wypalali w piecu. Ozdobioną ceramikę rozdawali sponsorom, przyjaciołom fundacji. Co roku trafiały one również na aukcje WOŚP.
"To alternatywna rzeczywistość"
Reporter "Wydarzeń" Stanisław Wryk zajął się problemem niepełnosprawnych podopiecznych z Owińsk. Po emisji wieczornego wydania "Wydarzeń" internetowa zrzutka przeżyła oblężenie. W przeciągu dziesięciu minut udało się zebrać całą kwotę. Pieniądze ciągle wpływają na konto.
- Skończył się program, a ja odbierałam telefon za telefonem - powiedziała Małgorzata Wołosz, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Owińskach.
Na telefon zdecydowała się też regionalna dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, która zaoferowała pomoc.
W środę od wczesnych godzin porannych do ośrodka przychodzili również darczyńcy.
- Od rana wszyscy chodzimy i nie wierzymy. To jest jakaś alternatywna rzeczywistość - dodała Małgorzata Wołosz.
Sztuka buduje poczucie tożsamości
Dzięki zaangażowaniu widzów dorośli niepełnosprawni intelektualnie powrócą do ulubionej aktywności, która, wbrew powszechnej opinii, rozwija nie tylko zdolności manualne.
- Poczucie tożsamości, podmiotowości, czyli sprawstwa i poczucie granic "ja", bo tylko ja to zrobiłam, to należy do mnie. To są fundamentalne doświadczenia, często pomijane - tak o korzyściach płynących z terapii sztuką mówiła "Wydarzeniom" dr Maria Stasiakiewicz z Zakładu Psychopatologii Dziecka na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Czytaj więcej
Komentarze