Cmentarz żydowski w Tarnowie powstał w 1581 r., ma powierzchnię 3,2 ha. W 1976 r. został wpisany do rejestru zabytków. Nekropolia jest chętnie odwiedzana przez turystów.
W czasie remontu, który trwał od 2017 r. zabezpieczono fragmenty starego muru i uzupełniono ubytki. Odnowiono również ponad 120 macew, ogrodzenie i dom pogrzebowy, wybudowano podjazd dla niepełnosprawnych i zainstalowano oświetlenie. W domu przedpogrzebowym umieszczono wystawę opowiadającą o historii tarnowskich Żydów. Całość prac remontowych kosztowała prawie 3 mln zł, z czego większość pochodziła z dotacji unijnej.
Pod koniec czerwca z udziałem przedstawicieli społeczności żydowskiej, dyplomatów miało miejsce uroczyste otwarcie wyremontowanego cmentarza.
Jakub i jego żona Dora przeżyli wojnę, zamordowali ich sąsiedzi
Jadowniki (pojawiły się w antysemickim napisie - red.) to wieś w powiecie tarnowskim. Autor dewastacji na cmentarzu być może nieświadomie nawiązał do historii tamtejszych Żydów.
Jeden z nich, Jakub Künstlich, zanim zaczął się ukrywać pod koniec 1942 r., przekazał prawo do użytkowania swojej ziemi trzem miejscowych chłopom – najbliższym sąsiadom. Mieli uprawiać jego pola, gdy on sam będzie w Jadownikach nieobecny, a po wojnie zwrócić mu własność. Jakub i jego żona Dora przeżyli wojnę, ale po powrocie do domu zostali zamordowani.
Również w Jadownikach dwójka Sprawiedliwych – Józefa i Józef Gibes - ukrywała czworo Żydów. Wszyscy przetrwali wojnę, ale tuż po niej Gibesowie byli prześladowani przez miejscowych "partyzantów”.
Informacje historyczne pochodzą z książki Jana Grabowskiego "Hunt for the Jews", wyd. Indiana University Press
Czytaj więcej
Komentarze