Adam Słodowy żyje. Informacja o śmierci była nieprawdziwa - poinformował PAP jego krewny
Adam Słodowy żyje. Informacja o jego śmierci była tzw. fake newsem - poinformował Maciej Rozbicki, krewny Adama Słodowego. Wcześniej informację o jego śmierci podała Polska Agencja Prasowa oraz media. Również znajomy rodziny Słodowego Andrzej Kurek potwierdził w piątek Polskiej Agencji Prasowej, że Adam Słodowy, wbrew doniesieniom mediów, żyje.
Przez pewien czas informacja ta była widoczna także w serwisie polsatnews.pl.
"Na pewno jest to fałszywa informacja. Moja mama rozmawiała z jego małżonką i mówiła, że wszystko jest w porządku, więc to jest pewna informacja" - powiedział Radiu Poznań Rozbicki, który jest wnukiem siostry Adama Słodowego.
"Liczne media, w tym za nimi nasz serwis, podały nieprawdziwą informację, że Adam Słodowy nie żyje. Rodzinę i naszych odbiorców serdecznie przepraszamy za pomyłkę" - poinformowała po południu Redakcja Krajowa PAP.
Adam Słodowy był przed laty popularyzatorem majsterkowania, autorem i prowadzącym popularny program telewizyjny dla młodzieży "Zrób to sam".
Program nadawany był przez 24 lata między 1959-1983 rokiem. Audycja była częścią czwartkowego "Ekranu z bratkiem", a potem niedzielnego "Teleranka". Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy robić zabawki i przedmioty użytkowe.
Był także zdolnym inżynierem. Jego zainteresowanie motoryzacją sprawiło, że samodzielnie zbudował trzy samochody osobowe własnego pomysłu.
Urodził się 3 grudnia 1923 w Czarnkowie. Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce. W 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska, wojnę kończył w Szczecinie, jako oficer artylerii. W latach 1950-1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora.
Po opuszczeniu wojska poświęcił się popularyzacji majsterkowania, a od 1959 roku rozpoczął pracę w telewizji, gdzie początkowo był konstruktorem urządzeń scenotechnicznych. W latach 1961-78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983 roku, po zrealizowaniu 505. odcinka swojego programu, odszedł z telewizji na emeryturę.
Słodowy jest również autorem scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek", a także filmów: "Śrubokręt i spółka" oraz "Dziura w ścianie".
Napisał także wiele książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu, w tym "Lubię majsterkować", której łączny nakład wyniósł ponad 560 tys. egzemplarzy.
Czytaj więcej
Komentarze