"Brak leków to poważny problem, który wpływa na całą Unię". Rzecznik KE ds. zdrowia dla Polsat News
- Komisja Europejska przyznaje, że brak leków to poważny problem w państwach członkowskich, który wpływa na opiekę zdrowotną nad pacjentami w całej Unii Europejskiej - powiedziała Anca Paduraru, rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. zdrowia, w rozmowie z korespondentką Polsat News Dorotą Bawołek.
Na najnowszym, opublikowanym w zeszły piątek przez polskie Ministerstwo Zdrowia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności, znalazły się 324 produkty. Umieszczane są tam leki, których brakuje w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę.
Według ministra Łukasza Szumowskiego problem z dostępnością leków występował w całej Europie i wiązał się m.in. z problemami z produkcją substancji czynnej w Chinach. W czwartek zapewniał, że brakujące leki są już w Polsce.
We Francji brakuje 116 leków
Sytuację skomentowała dla Polsat News rzeczniczka KE ds. zdrowia Anna Paduraru, według której, brak leków jest "poważnym problemem" w państwach członkowskich.
- Sytuacja wymaga od aptekarzy stałych wysiłków w celu ograniczania braków dla poszczególnych pacjentów - zapewniła rzecznik.
Komisja Europejska uczestniczy również w działaniach specjalnych oddziałów Europejskiej Agencji Leków (EMA). Oddziały te prowadzą obecnie pilotażowy projekt, który w przyszłości miałby pomagać w wymianie informacji na temat braku leków między państwami członkowskimi. Od początku projektu pilotażowego w kwietniu 2019 r., zajmujące się nim oddziały otrzymały zgłoszenia o braku 30 rodzajów leków w UE, które dały się odczuć w przynajmniej jednym kraju członkowskim.
EMA we współpracy z niektórymi krajami członkowskimi publikuje w internecie listy brakujących leków. Przykładowo, we Francji brakuje ok. 116 specyfików.
Czytaj więcej
Komentarze