"Musimy budować wiarygodność i zaufanie, przekonując do dobrej zmiany"
- W wyborach parlamentarnych, które odbędą się w październiku lub listopadzie, musimy odnieść zwycięstwo, które pozwoli podtrzymać dobry czas Polaków, dobry czas Polski. Zwyciężymy czynem i myślą, myślą i czynem - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński na zakończenie konwencji partyjnej "Myśląc: Polska".
- Będziemy prowadzili politykę merytoryczną i przemyślaną, PiS jest formacją demokratyczną i demokratyczna jest nasza koalicja - mówił Jarosław Kaczyński.
Podkreślił, że jego ugrupowanie musi iść obraną drogą, bo "innej, dobrej dla naszej ojczyzny nie ma". Jego zdaniem, ten fakt kiedyś zauważą historycy i uznają za wielki dorobek i pozytywną zmianę w polskiej polityce oraz życiu publicznym.
- Musimy w ten sposób uprawiać politykę, musimy budować wiarygodność, budować zaufanie i musimy w ten sposób przekonywać społeczeństwo do tego, co czynimy, do tej wielkiej dobrej zmiany - mówił prezes PiS.
"Będziemy prowadzili politykę opartą o wiedzę"
Dodał, że "w ten sposób także musimy podtrzymywać ten dobry czas Polaków, dobry czas Polski".
- Wypada zapytać Polaków - jaka forma uprawiania polityki jest lepsza - czy ta, którą my stosujemy - dyskutując, przygotowując programy, następnie je realizując, czy ta która opiera się na emocjach, głównie negatywnych emocjach? - pytał lider partii rządzącej.
Jego zdaniem, "ten pierwszy model jest nieporównanie lepszy dla Polski". Zwrócił się również do opozycji o to, żeby "przemyślała", który sposób wybiera.
- Będziemy szli tą drogą, będziemy prowadzili politykę merytoryczną, przemyślaną, opartą o wiedzę, która będzie jednocześnie budowała to, o czym tutaj mówiłem, tzn. wiarygodność, bo bez wiarygodności nie ma demokracji - stwierdził.
Kaczyński o "formacjach wprowadzających społeczeństwo w błąd"
- Jeżeli formacje polityczne, które biorą udział w wyborach, wprowadzają społeczeństwo w błąd, zapowiadają coś, czego nie zrobią, nie potrafią zrobić, a bardzo często po prostu nie chcą zrobić, z góry, zakładają, że nie zrobią, to wtedy cały mechanizm demokratyczny jest jedną wielką manipulacją - uznał Kaczyński.
Prezes PiS poinformował, że w weekendowej konwencji PiS uczestniczyło 10 tys. osób, a ponad 400 osób uczestniczyło w panelach. To - zdaniem Kaczyńskiego - wielkie osiągnięcie.
- Byłoby dobrze, żebyśmy o tyle zwiększyli nasz wynik wyborczy w tych najbliższych wyborach parlamentarnych, o ile - w sensie procentowym - zwiększyliśmy udział panelistów i uczestników tej konferencji - dodał.
Po zakończeniu przemówienia, Kaczyński otrzymał od górników w prezencie ratowniczy czekan górniczy.
Ziobro: bitwa o zmianę polskiego sądownictwa nie jest łatwa
Na konwencji zabrał głos również Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski oraz minister sprawiedliwości i prokurator generalny.
- Bitwa o zmianę polskiego sądownictwa nie jest łatwa, kurz w tej bitwie jeszcze nie opadł, ale nasza wola jest jeszcze silniejsza, aby doprowadzić do zmiany w sądownictwie. Będziemy konsekwentni, będziemy zaostrzać kary za najcięższe przestępstwa, najbardziej brutalne i okrutne - zapowiedział.
Ocenił, że "mamy problem ze sferą, która wypełnia prawo i jest związana z mentalnością, kulturą". - Można też powiedzieć mentalnością postkomunistyczną, która jakże żywo daje o sobie znać w obszarze funkcjonowania sądownictwa - stwierdził.
Zdaniem Ziobry, "do tej pory nigdy nie udało nam się rozliczyć z dziedzictwem komunizmu w obszarze sądownictwa, nie nazwaliśmy zła złem".
- Nie widać też entuzjazmu i nigdy nie było go widać w gremiach środowisk sędziowskich, aby odciąć się od tej przeszłości. Dlatego podjęliśmy się wielkiej reformy sądownictwa, aby doprowadzić do zmiany postawy, myślenia, mentalności w środowisku sędziowskim, które powinno pamiętać, że demokracja to nie tylko fasada, ale demokracja ma i może mieć wpływ na funkcjonowanie sądownictwa - uznał.
Trzydniowa konwencja "Myśląc: Polska"
Konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy "Myśląc: Polska" rozpoczęła się w piątek, a jej efektem - jak zapowiadali politycy PiS - miało być przygotowanie założeń programowych przed wyborami parlamentarnymi.
W trakcie konwencji odbyło się kilkanaście sesji plenarnych z udziałem szefów poszczególnych resortów oraz kilkadziesiąt paneli eksperckich.
Czytaj więcej