"Pomaganie jest cechą nowoczesnego państwa". Prezydent na pikniku charytatywnym w Brańszczyku
Pomaganie jest cechą nowoczesnego państwa - powiedział Andrzej Duda podczas pikniku "Pomagam z radością", zorganizowanego w Brańszczyku (mazowieckie) przez księży orionistów. Wydarzenie zainaugurowało ogólnopolską akcję charytatywną o tej samej nazwie.
- Państwo, w którym postawy otwarte na pomoc innym są silnie reprezentowane, to jest państwo, patrząc w dzisiejszych kategoriach, prawdziwie nowoczesne. W państwach najbardziej rozwiniętych tak się właśnie dzieje"- powiedział prezydent Andrzej Duda.
Zauważył, że "rodzajów działalności pomocowej, w którą bezinteresownie angażują się ludzie, jest w nowoczesnym państwie bardzo dużo”.
Prezydent podziękował księżom orionistom za ich działalność budującą "nowoczesną Polskę".
Przypomniał też postać zmarłego niedawno ks. Michała Łosa, który kilka dni przed śmiercią w szpitalu przyjął święcenia kapłańskie i wstąpił do zgromadzenia orionistów. Andrzej Duda odwiedził kapłana w Wojskowym Instytucie Medycznym i przyjął od niego prymicyjne błogosławieństwo.
"Wielkie dzieło księży orionistów"
- Tak ogromne było jego pragnienie znalezienia się właśnie w tym niezwykłym gronie ludzi, którzy życie swoje poświęcają służbie drugiemu człowiekowi, z modlitwą i z oddaniem się bliźniemu. To pokazuje, jacy są księża orioniści i jaka jest to wspólnota - powiedział prezydent.
Podziękował też wolontariuszom, którzy pomagają księżom w realizacji ich działań, strażakom, żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej i innym służbom za zaangażowanie w organizację pikniku "Pomagam z radością". Zaznaczył, że sobotni piknik ma pokazać to, czemu służą księża orioniści i popularyzować ich działalność
- To jest wielkie dzieło, które księża orioniści realizują poprzez swoje hospicja, poprzez domy, w których mieszkają seniorzy, opiekę nad młodzieżą z problemami wychowawczymi - podkreślił Andrzej Duda.
"Sposób na własny rozwój, budowanie kompetencji"
Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że ma nadzieję, że akcja "Pomagam z radością" spowoduje, że w pomoc innym zaangażuje się więcej wolontariuszy. Podkreśliła, że wolontariat przynosi wymierne korzyści w życiu zawodowym. - To sposób na własny rozwój, budowanie kompetencji, to podstawa naszych życiowych sukcesów - zaznaczyła Kornhauser-Duda.
Prowincjał księży orionistów ks. Krzysztof Miś powiedział, że inauguracja programu "Pomagam z radością" jest dla zgromadzenia "wielkim dniem". Zaznaczył, że program będzie wpisywał się w stałą działalność orionistów. Ks. Krzysztof Miś przypomniał, że jego zgromadzenie działa w Polsce od blisko stu lat. - W tym czasie udało się pomóc dziesiątkom tysięcy osób - zaznaczył.
- Rozpoczynamy wielkie dzieło, w to wierzę mocno - zaznaczył ks. Miś i podziękował osobom zaangażowanym w działalność charytatywną prowadzoną przez jego zgromadzenie.
Celem akcji charytatywnej "Pomagam z radością" jest wspieranie dobroczynności przez przekazywanie darów na określone potrzeby konkretnych ośrodków i osób. Jest to akcja o charakterze ciągłym, a swoją kulminację będzie miała co roku na początku wakacji.
Orioniści działają od 1923 r.
Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności - Orioniści Prowincja Polska działa w naszym kraju od 1923 r. Pomaga osobom potrzebującym i wykluczonym społecznie. Zgromadzenie prowadzi kilkanaście ośrodków rozsianych po całej Polsce, do których należą między innymi: Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Łaźniewie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Warszawie, Dom Emeryta w Brańszczyku, Schronisko dla Bezdomnych w Czarnej czy Dom Pomocy Społecznej w Izbicy Kujawskiej.
Orioniści prowadzą także Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kaliszu, Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem "Trampolina" i inicjatywę Drabina Jakubowa, która opiera się na wolontariacie. Drabina Jakubowa co roku gromadzi ponad dwustu ochotników odpowiedzialnych za opiekę nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi podczas organizowanych dla nich wakacyjnych turnusów.
"Wolontariusze wspólnie z podopiecznymi uczestniczą w wyjazdach w kraju i za granicą, biorą również udział w spotkaniach modlitewnych, odwiedzają ich w domach i towarzyszą w codziennym życiu" - poinformowało zgromadzenie.
Czytaj więcej
Komentarze