Morawiecki pochwalił się nietypowym prezentem od premier May
Polityka międzynarodowa to na szczęście nie jest ping-pong, częściej to współpraca i troska o dobre relacje - podkreślił premier Mateusz Morawiecki informując, że otrzymał od premier Wielkiej Brytanii Theresy May prezent - paletki do tenisa stołowego.
"Polityka międzynarodowa to na szczęście nie jest ping-pong. Zdecydowanie częściej to współpraca i troska o dobre relacje. Dziękuję premier May za miły prezent podczas dzisiejszych rozmów w Poznaniu" - napisał szef polskiego rządu na Twitterze. Do tweeta dołączył zdjęcie z May i prezentem.
Polityka międzynarodowa to na szczęście nie jest ping-pong 😉 Zdecydowanie częściej to współpraca i troska o dobre relacje. Dziękuję premier May za miły prezent podczas dzisiejszych rozmów w Poznaniu 🇵🇱🇬🇧 pic.twitter.com/GYaroVqkCD
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 5 lipca 2019
W piątek w Poznaniu w ramach Szczytu Bałkanów Zachodnich gościli liderzy państw biorących udział w Procesie Berlińskim - inicjatywie służącej wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Wśród gości była m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Kluczowym punktem piątkowego spotkania liderów była sesja plenarna, podczas której szefowie państw lub rządów partnerów Procesu Berlińskiego rozmawiali m.in. o kwestii terminu otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.
Rozszerzenie UE o kolejne państwa jest w interesie zarówno Polski, jak i całej Wspólnoty. Wspieramy dążenia państw bałkańskich do integracji z Unią, będziemy dążyć do ustalenia ścisłego planu i konkretnej daty rozpoczęcia negocjacji. pic.twitter.com/HHvrbaZblx
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 5 lipca 2019
W Procesie Berlińskim uczestniczy sześć krajów z Bałkanów Zachodnich, którzy są kandydatami: Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania oraz potencjalnymi kandydatami: Bośnia i Hercegowina, Kosowo do członkostwa w UE oraz są objęci unijną polityką rozszerzenia.
W procesie uczestniczą także niektóre państwa członkowskie UE; Polska dołączyła do procesu w 2018 r.