Zwrot w sprawie Arkadiusza Kraski. Prokuratura zmienia stanowisko
Prokuratura Krajowa chce wycofać z Sądu Najwyższego wniosek o uniewinnienie skazanego na dożywocie Arkadiusza Kraski. Oficjalne potwierdzenie w tej sprawie otrzymał w czwartek adwokat mężczyzny. - Chcą chronić sędziego, który skazał mnie na dożywocie - przekonuje Kraska w rozmowie z reporterką "Państwa w Państwie".
- Nie wierzę normalnie w to co się stało, ten wniosek Prokuratury Krajowej to jakiś prawniczy bełkot, tam nie ma żadnego uzasadnienia - komentuje Kraska w rozmowie z Magdaleną Gębicką.
Według mężczyzny, prokuratura chce chronić tych, którzy go wrobili i skazali za dwa zabójstwa. Kraska przesiedział w celi ponad 18 lat.
- Jeżeli ma być jeszcze raz proces, będę znowu walczył kolejne dwa lata. Za dwa lata znowu uznają, że jestem niewinny - dodaje Kraska.
"Nadal może mieć status podejrzanego"
W tym samym czasie Prokuratura Regionalna w Szczecinie złożyła do SN wniosek, by sprawa Kraski ponownie trafiła na wokandę.
"Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która jeszcze niedawno domagała się wznowienia postępowania i uniewinnienia A. Kraski, w ostatniej chwili zmieniła swoje stanowisko. Do Sądu Najwyższego wpłynął właśnie wniosek, aby sprawa podwójnego zabójstwa sprzed dwudziestu lat wróciła na wokandę" - poinformował w czwartek portal Onet.pl
Jak wskazuje portal, jeśli do tego dojdzie, Kraska nadal będzie miał status podejrzanego, "chociaż śledczy i sędziowie już wiedzą, że w sprawie karnej przeciwko niemu doszło do mistyfikacji". Według Onetu, potwierdzają to nowe dowody i nowi naoczni świadkowie.
Wyszedł na wolność po 18 latach
Arkadiusz Kraska 7 marca 2001 r. został skazany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie na dożywocie za przypisane mu podwójne zabójstwo w Szczecinie we wrześniu 1999 r. Wyrok ten utrzymał 3 lipca 2001 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Do zabójstwa w 1999 r. doszło na tle porachunków między grupami przestępczymi - od ran postrzałowych w pobliżu jednej ze szczecińskich stacji benzynowych zginęli Marek C. i Robert S.
Wniosek o wznowienie sprawy i uniewinnienie Kraski złożyła Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Według mediów, we wniosku tym wskazywano, że podczas śledztwa mogło dojść do popełnienia przestępstwa m.in. preparowania dowodów i mataczenia - co wpłynęło na orzeczenie sądu.
Sąd Najwyższy 6 maja wstrzymał wykonywanie kary wobec Arkadiusza Kraski. Mężczyzna po 18 latach wyszedł na wolność, aby oczekiwać na rozstrzygnięcie wniosku o wznowienie jego postępowania i uniewinnienie.
O wstrzymanie wykonania prawomocnego wyroku w tej sprawie wnieśli 12 kwietnia obrońca skazanego i prokurator. Było to skutkiem wniesionego wcześniej - 7 marca - wniosku prokuratora o wznowienie postępowania i uniewinnienie skazanego od przypisanych mu czynów.
Czytaj więcej