Polacy i Ukraińcy w nielegalnej fabryce papierosów. Wpadli w Portugalii

Świat

13 osób zostało zatrzymanych w związku z likwidacją nielegalnej fabryki i magazynu papierosów w Portugalii. W międzynarodową operację "Dynamo" były zaangażowane Zarząd w Poznaniu CBŚP, portugalska Guarda Nacional Republicana, Nadodrzański Oddział Straży Granicznej i Europol.

Jak poinformowało w czwartek CBŚP, "wczoraj na terenie Portugalii przeprowadzono zmasowane działania służb wymierzone w nielegalną produkcję papierosów".

 

Przeszukano siedem nieruchomości

 

W okolicach miejscowości Faro w południowej Portugalii wspólną akcję realizowało kilkudziesięciu funkcjonariuszy. W międzynarodową operację o kryptonimie "Dynamo" były zaangażowane Zarząd w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, portugalska Guarda Nacional Republicana (GNR), Nadodrzański Odział Straży Granicznej, a także Europol.

 

- W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano 13 osób, w tym dwóch Polaków, siedmiu obywateli Ukrainy i cztery osoby narodowości mołdawskiej. Paz przeszukano siedem nieruchomości, które były między innymi przez nie użytkowane, zabezpieczając materiał dowodowy. W ramach akcji funkcjonariusze odkryli także i zlikwidowali ogromną fabrykę i magazyn papierosów, likwidując przy tym kompletną linię produkcyjną oraz zabezpieczając profesjonalne maszyny służące do produkcji i dystrybucji - podało CBŚP.

 

16 milionów papierosów i 30 ton liści oraz suszu tytoniowego

 

Służby przejęły prawie 16 milionów gotowych papierosów, a także 30 ton liści i suszu tytoniowego, z których można by wyprodukować kolejne 30 milionów papierosów.

 

Funkcjonariusze zabezpieczyli również surowce wykorzystywane do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Jak podało CBŚP, podczas akcji służby przejęły też mienie podejrzanych w postaci m.in. sześciu pojazdów, a w trakcie przeszukania jednej z nieruchomości znaleziono broń palną.

 

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że produkowane nielegalnie papierosy były sprzedawane pod szyldem jednej ze znanych zagranicznych marek i najprawdopodobniej rozprowadzane w Hiszpanii i Portugalii.

 

Kolejne wspólne działania służb, w tym Centralnego Biura Śledczego Policji, było możliwe dzięki szeroko zakrojonej wymianie informacji i koordynacji działań oraz współpracy w ramach Europolu.

pgo/ml/ PAP, zdj. główne CBŚP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie