Hiszpania: rekordowa liczba utonięć migrantów
Pozarządowa organizacja policzyła liczbą migrantów, którzy utonęli podczas przeprawy przez Morze Śródziemne do Hiszpanii. Od stycznia 2018 r. do marca 2019 r. zanotowano rekordową liczbę utonięć. W morzu zginęły 1022 osoby, wynika z zaprezentowanego w Madrycie studium pozarządowej organizacji Caminando Fronteras (CF).
Wciąż nie udało się odnaleźć ciał 816 spośród 1022 osób uznanych za zmarłe podczas nielegalnej przeprawy wodą do Hiszpanii - poinformowała w środę współpracująca z CF Helena Maleno.
Tysiące migrantów toną w morzu
Z kolei ze statystyk pozarządowej organizacji Andalucia Acoge, która pomaga nielegalnym migrantom, wynika, że od 1988 r. do końca 2018 r., podczas podróży morskiej z Afryki Północnej do Hiszpanii zginęło ponad 6700 osób.
Z szacunków władz Hiszpanii datowanych na 1 stycznia 2019 r. wynika, że 47-milionowa populacja tego kraju zwiększa się dzięki napływowi obcokrajowców, a nie w efekcie rosnącej liczby urodzeń dzieci - poinformował tymczasem w środę madrycki dziennik "ABC".
Rekordowa liczba obcokrajowców
Ze statystyk rządu Pedro Sancheza wynika, że na początku stycznia 2019 r. mieszkała w Hiszpanii rekordowa liczba obcokrajowców - 4,8 mln.
Szacuje się, że w 2018 r. napłynęło do tego kraju blisko 286 tys. cudzoziemców.
Wśród mieszkających na terenie Hiszpanii przybyszów z innych krajów najliczniejsi są obywatele Maroka oraz Rumunii. Rezyduje ich tam odpowiednio 714 tys. i 671 tys.
Niepokojący spadek liczby urodzeń
W czerwcu Główny Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie poinformował, że w 2018 r. w Hiszpanii urodziło się rekordowo mało - niewiele ponad 369 tys. - dzieci. W tym samym roku zanotowano też jeden z najniższych w historii wskaźnik dzieci przypadających na Hiszpankę w wieku rozrodczym - 1,25.
Dla porównania - w 1974 r. na jedną kobietę przypadało tam prawie troje dzieci.
Od 1941 r., kiedy w Hiszpanii prowadzone są statystyki dotyczące liczby urodzeń, nigdy nie przychodziło na świat tak mało dzieci. Zjawisko pogłębiło się w ostatniej dekadzie, kiedy liczba narodzin zmalała o 40,7 proc.
Czytaj więcej
Komentarze