Próbowali utrudnić przeprowadzenie przetargu
- Wśród zatrzymanych są kierownik i zastępca kierownika zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu, pięciu przedstawicieli spółki starającej się o kontrakt oraz radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką - powiedział Brodowski.
Zatrzymani przez CBA mieli podjąć próbę utrudnienia przeprowadzenia przetargu na zamówienie publiczne, usiłować dokonać oszustwa na szkodę PKP Polskie Linie Kolejowe na ponad miliard złotych. Mieli też podjąć próbę działania na szkodę konkurencyjnego oferenta w przetargu oraz przekroczyć swoje uprawnienia i obowiązki.
- Agenci CBA z katowickiej delegatury Biura dokonali zatrzymań w ramach prowadzonego śledztwa w sprawie próby utrudnienia publicznego przetargu dotyczącego budowy systemu kontroli bezpieczeństwa jazdy pociągów ERTMS/GSM/-R na liniach PKP ogłoszonego przez PKP PLK - wyjaśnił Brodowski.
Zaznaczył, że zatrzymani przez CBA trafią do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, która nadzoruje śledztwo Biura.
Oszustwo sądowe w tle
Według PK w listopadzie 2017 r. w toku postępowania odwoławczego w przetargu przed Krajową Izbą Odwoławczą doszło do "oszustwa sądowego". Kapsch miał posłużyć się nierzetelnymi opiniami sygnowanymi przez Instytut Łączności - Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej we Wrocławiu - podała PK.
PK podała, że zatrzymanym osobom prokurator przedstawi zarzuty usiłowania doprowadzenia PKP PLK SA do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1 mld 102 mln 581 tys. 285 zł i 76 gr - stanowiącej różnicę pomiędzy ofertami Konsorcjum Kapsch a przedłożonym przez inny podmiot.
Prokuratura podała, że zarzuci im tez usiłowanie doprowadzenia tego podmiotu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 2 mld 789 mln 708 tys. 880 zł.
Za takie przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia. Po przeprowadzeniu czynności z zatrzymanymi przez CBA osobami prokurator podejmie decyzję czy i jakie środki zapobiegawcze zastosować.
Komentarze