Do tego wyroku odniósł się w programie "Wydarzenia i Opinie" minister spraw zagranicznych. - Uważamy, że reforma sądownictwa jest zgodna ze standardami - stwierdził Jacek Czaputowicz w rozmowie z Piotrem Witwickim.
- Przegrana z Komisją Europejską nie ma żadnego praktycznego znaczenia. Żadnych działań nie będziemy podejmować. Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że warto wydać takie orzeczenie, wykorzystać wniosek KE, by umocnić pewną linię orzecznictwa. Ta sprawa nie jest aż tak bardzo istotna, nie zmusza nas do odwrotu od reform - powiedział Czaputowicz.
- Orzeczenie TSUE nie będzie miało praktycznego znaczenia w Polsce, bo już do tymczasowego orzeczenia się dostosowaliśmy. Ci sędziowie już pracują, więc dzisiejsze orzeczenie nie będzie miało żadnych praktycznych skutków - podkreślił.
Jak dodał, "dla nas bardzo ważne było wygranie z KE sporu ws. podatku od supermarketów, bo tu chodzi o miliardy złotych". - To pokazuje, że Komisja czasem wygrywa, czasem przegrywa - stwierdził minister.
"Polska jest najbardziej proeuropejskim państwem w UE"
Minister zwrócił też uwagę, że w sporze z Komisją Europejską "chodzi o ponad dwudziestu sędziów, którzy chcą orzekać do 70. roku życia".
Na uwagę prowadzącego, że "o tych sędziów była wojna na polskiej scenie politycznej", Czaputowicz odpowiedział: "no, ale przecież orzekają". - To nie przeszkadza nikomu. Będą swoją kadencję pełnić tak, jak Trybunał uważa. My ciągle uważamy, że powinien być jeden wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów - 65 lat - tłumaczył minister.
Piotr Witwicki zauważył jednak, że z orzeczenia TSUE wynika, że "pogwałciliśmy tak podstawowe zasady funkcjonowania praworządności w UE, że mamy taki wyrok". - Ja tego nie widzę - odpowiedział Czaputowicz.
- Polska jest najbardziej proeuropejskim państwem w UE. 91 proc. Polaków jest za członkostwem w Unii. Polska jest za silną UE opartą o pewne zasady. Sugerowanie o jakimś Polexicie nie ma żadnego zastosowania - dodał minister, odnosząc się do wpisu na Twitterze byłego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego.
"Oczywiście, że upartyjnianie władzy sądowniczej jest niezgodne z prawem unijnym. Dlatego plan Kaczyńskiego wprowadzenia narodowego socjalizmu musi doprowadzić do #Polexitu" - napisał Sikorski.
Czytaj więcej
Komentarze